Zaman ve yaşam: Biri olmadan diğer olmaz

Zaman, üzerinde çok konuşulan bir kavram ve bununla ilgili binlerce kaynak var dışarıda. Zamanı etkin yönetebildiğinizde, yaşamda yapamadığınız şeyleri yapmaya başlayacağınızı fark edeceksiniz. Ben Nesli olarak aslında zamanı çok da iyi yöneten bir insan değildim bu bilgileri edinene kadar. Artık zamanı daha iyi yönettiğimi fark ediyorum ve yaşamda yapmak istediklerime ulaşabiliyorum.

Siz de buraya geldiğinize göre davranışlarınızla ilgili bazı şeyleri değiştirmeye hazırsınız demektir. Hangi davranışını değiştirmeniz gerekiyor? Hangilerini sabit tutmanız gerekiyor? Bu kısma siz karar vereceksiniz. Bana anlattığım her şeyin herkese uyup uymayacağını soruyorlar. Hayır. Bunun cevabı tabii ki uymaz. Çünkü herkes birbirinden mizaç olarak farklı. O halde burada öğreneceğiniz hiçbir şey bütünüyle size hizmet etmeyecek.

Mizacın önemi nedir?

Burada mizaç devreye giriyor. Doğuştan gelen sonradan değiştirmesi zor olan özelliklere mizaç denir. Mizaca bir örnek vereyim: Benim iki çocuğum var, biri 13, biri 7 yaşında. Küçük olan çocuğum Sarp doğduğundan beri empatiye biraz uzak, empatik değil. 13 yaşında olan Mina ise bilakis çok empatik bir çocuk.

İşte burada o empati tarafını her ne kadar üzerinde çalışıyor olsak da Mina’nın seviyesine Sarp’ı çıkarmak pek mümkün olmayacaktır. İşte buna biz mizaç özelliği diyoruz. Doğuştan getirdiğimiz, sonradan değişmesi hemen hemen imkânsız olan özelliklerimiz. Bu mizaç sebebiyle her yaptığımız herkes üzerinde aynı etkiyi bırakmayabilir.

Tabii ki farklı dinamikler de var, farklı parametreler de var ama burada mizaçtan bahsettiğimizde, tekniklerden bahsettiğimizde bana uyan şey size uymayabilir ve bu çok normaldir. Ancak şunu garanti edebilirim: Şu anki durumunuzu sıfır noktası olarak kabul edersek, bu eğitim sonrasında hiçbir zaman artık sıfır noktasına geri dönmeyeceksiniz.

“Zaman ve yaşam neden aynı başlık içinde?” diye sorarsanız şunu söylerim: Yaşamıma iyi liderlik ettiğim zaman bunun zamana etkisi büyük. Zamanı da iyi yönettiğimde, iyi liderlik yaptığımda yaşamın da kalitesi muhakkak artacaktır. Dolayısıyla bu iki kavram birbirini tamamlayıcı kavram. Biri olmadan diğeri olmuyor, diğeri olmadan öteki olmuyor.

Nesli Atalay Üner, Neo Skola için hazırladığı Zaman Yönetimi eğitiminde, zamanınızı en iyi şekilde yönetip hem iş hayatında hem özel hayatınızda başarıyı yakalamanın sırlarını anlatıyor. 

İlk dersi ücretsiz olan Zaman Yönetimi eğitimine Neo Skola’da katılabilirsiniz. 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Total
0
Share