Yoga: Sadece duruş değil çok derin bir felsefesi ve öğretisi var

Müjde Mısırlı / Yoga Eğitmeni

Yoga eğitmenliği yolunda ilerlerken başladığım günlerden beri binlerce kişiyle iletişime geçtim. İnternet, televizyon programları, özel dersler, grup dersleri, festivaller aracılığıyla öğrencilerim oldu. Burada gördüğüm bir şey var. Gerçekten bunu hep söyleriz, hep bilinir. Herkes birbirinden farklı, hiç kimse aynı değil.

Özümüzde hepimiz aynı kaynaktan geldiğimiz için aynıyız ama herkesin derdi tasası bakış açısı çok farklı. En mükemmel gözükenden ummayacağınız bir yara çıkabiliyor. Deneyimlerim sayesinde olayın özüne inmek biraz daha kolay oluyor benim için.

Yolculuğum 20 yıl önce başladı;

Ben bu yolculuğa çıkalı yaklaşık 20 sene oldu. En başta dönüp düşündüğümde aslında ne kadar iyi bir şey yapmışım, ne kadar mucizevi bir şey yapmışım. 2002 senesiydi, Amerika’da yaşıyordum. Orada çok daha yaygındı ama yine de daha önce hayatımda hiç duymadığım için biraz bana uzak geliyordu kelime olarak. Ne yapıyorlar orada? Bu bir din mi? Herkesin bir önyargısı var bu konuda biliyorsunuz nedir ne değildir. O kadar ilgilenmek istemedim açıkçası. Ama hayat yolculuğunda insanın karşısına öyle şeyler çıkıyor ki “Bir de bunu deneyeyim, belki bu bana yardımcı olabilir” diyorsunuz. Kendi yolculuğumda şimdi geri dönüp baktığımda aslında zaten hayat beni bu yolculuğa hazırlamış. Ben 8 sene bale yapmıştım ve bedenin fiziksel olarak Yoga’ya hazırdı. Bu çok büyük bir şans. Tabii ki esnek olmak gerekmiyor ama esnek olduğunuzda biraz daha bedeninizi bildiğinizde, daha doğrusu fizyoloji, biyoloji, bildiğinizde ve bedeninizi nasıl kullanmanız gerektiğini bildiğinizde size biraz daha kolaylık sağlıyor ilk zamanlarda.

Genç yaşta annemi ve babamı kaybetmiştim ve bunun içerisinden çıkamıyordum. Üniversiteye gittim, felsefe okudum. Felsefe altyapısına sahip oldum ama kendimle ilgili şeyleri çözemiyordum.

Denediklerim hep havada kalıyordu. Yaptıklarımın bir şekilde birleşmesi gerçekten benim açımdan Yoga’yla oldu. Çünkü Yoga yapmaya başladıktan sonra aslında tamamen fiziksel olarak bir şey yapıyoruz ama içe dönmeye başladım. Hocamı gözlemlemeye başladım veya yaşadığım sorunları düşündüm. Bu dönemde hayatın bir kurbanı gibi hissediyorsunuz kendinizi. Benim yaşadığım yol da öyleydi. Niye bunlar benim başıma geldi? Belki kayıp yaşarsınız, belki maddi bir şey yaşamış olabilirsiniz. Belki doğuştan bir probleminiz vardır. Her zaman kendine yüklenecek bir şey bulabiliyor insan. Aslında benimki de buydu. Bu hayat deneyiminde yola çıkış sebebim buydu.

Yoga bana bir araç sundu

Yaşadığım çok şey vardı ve Yoga da bana bir araç sundu. Çünkü insanlara dokunabilmek için elimde artık bir bilgi vardı ve o bilgi gerçekten uçsuz bucaksız bir bilgi. Ruhunuza zihninize, bedeninize, bütün yaşantınıza ve sizinle beraber sizden yansıyan ışıkla bütün etrafınıza, iletişime geçtiğiniz herkese bir şekilde yansıyor. Bende de böyle oldu.

Daha Amerika’da, Hindistan’da ve Bali’de çok sayıda eğitim aldım. Almaya devam ediyorum. Çünkü bu böyle bir yol. Sizlere daha çok şeyler paylaşabilmek için, kendimizi daha iyi anlayabilmek için kendimizi daha iyi tanıyabilmek için sürekli bir şekilde gelişiyoruz.

Bu eğitimi Yoga’ya yeni başlayanlar, Yoga’nın ne olduğunu merak edenler veya Yoga yolunda ilerleyen herkes izleyebilir. Burada yeni bilgiler edinebileceğinize inanıyorum. Çünkü doğru bildiğimiz yanlışlar var Yoga hakkında veya önyargılarımız var.

Biraz Yoga’nın felsefesiyle biraz tarihçesiyle ve en önemli olan bize Yoga’nın nasıl tezahür edeceğiyle ilgili bilgiler veriyor olacağım. Günlük hayatınızda faydalanabileceğiniz ve paylaşabileceğiniz bilgiler içerecek anlatacaklarım.

Soyut kavramlar somutlaşacak

Yoga’yı fiziksel boyuttan çıkartıp biraz anlamaya başladığınızda zaten kafanızdaki soyut olan Yoga kavramı iyice somutlaşacak ve bir derse gittiğinizde o zaman o dersi yaparken neyi neden yaptığınızı daha net anlamaya başlayacaksınız.

Sonuçta işten çıkıp koşa koşa derse gidip harika bir ders yapmış olabilirsiniz. Fiziksel bir aktiviteyse amaç spor da yapabilirsiniz, ata da binebilirsiniz, araba da kullanabilirsiniz. Her zaman Yoga’nın fiziksel kısmı biraz daha öne geçiyor. Yoga’dan bahsettiğimizde gözümüzde hemen belki başın üstünde duran veya ellerinin üzerinde duran veya bacaklarını açmış birisi canlanıyor değil mi? Asıl Yoga’nın temelini oluşturan şey bu duruşlar değil Yoga’nın felsefesi, çok derin bir öğretisi var. Siz bu duruşları hiç yapmasanız da hayat tarzınız, yaşam tarzınız Yoga olabilir.

İlla matın üzerinde olmanız gerekmiyor yoga yapmak için. Yoga’nın belli kuralları var ama o kurallara değil kendinizle ilgili olan kısmına, kendinizi tanımak, kendinizi arındırmak ve kendinizi kabul etmek olan kısmına daha çok değineceğiz.

Yoga Eğitmeni Müjde Mısırlı, Neo Skola için hazırladığı Yoga İle Kendini Keşfet eğitiminde, Yoga’nın temelleri, Yoga Tarihi ve Felsefesi hakkında derinlemesine bir bakış sunuyor.

Müjde Mısırlı’nın pratik derslerle Asanalar’ın isimlerini ve anatomik faydalarını öğreteceği, gündelik Yoga akışınızı hazırlayabileceğiniz Yoga duruşlarını kavrayabileceğiniz, ilk bölümü ücretsiz olan Yoga ile Kendini Keşfet eğitimine Neo Skola’da katılabilirsiniz. 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Total
0
Share