Sınav kaygısı ile başa çıkmanın yolları

Kaygı veya sınav kaygısı neden önemli bir duygu? Birincisi kaygı, bir şeylerin eksik olduğu, bir şeyin yolunda gitmediği sinyalini beynimizin bir verme biçimi. Kaygılı bir beynin çalışması olağandan farklılaşmaya başlıyor. Yani bir motorun aşırı ısınması gibi düşünmeliyiz. Düşük viteste yokuş yukarı giden bir otomobilden, balatalardan, lastikten ve motordan, motorda oluşan ısının yükselmesi gibi bir durum aslında kaygının varlığı. Koştuğumuzda terlememiz gibi olan durumlardan ziyade, “yapamayacağız, sonuna varamayacağız ve her şey mahvolacak, bitecek” duygusu içinde olmak, bir başarısızlıkla felaket arasında ya da kazanamamakla felaket arasındaki ayrımı yapamamaktan bahsediyoruz. Bu tip durumlarda kaygımız olağanın dışına taşıyor ve kaygının yoğunluğu, bir hayatta kalma mücadelesine, bir sınavı mesela ya da bir dersi fazla da düşünmeden o anda aklımıza ne geliyorsa onu yapmaya dönüştürebiliyor. Şimdi sizlere şu yanıtları vermeye çalışacağız:

 1. Sınav kaygısı ile başa çıkma yolları nedir?
 2. Sınav kaygısı azaltma teknikleri nelerdir?
 3. Sınav kaygısı nasıl yenilir?
 4. Sınav kaygısı belirtileri nelerdir?
 5. Sınav kaygısı ile nasıl başa çıkılır?

Kaygının sınav dönemindeki yeri

 • Sınav sırasında stres ve kaygı doğaldır. Başarılı insanların çoğu, kaygının hayatlarındaki yerini doğru biçmiş insanlardır. Burada kaygıdan kurtulmaktan ziyade, kaygının etkisinde kalmayarak performans göstermek önemlidir.
 • Başarısızlık olasılığını akla getirmek birçok kişide işe daha sıkı sarılmakla sonuçlanır. Olası sonucun kişiyi rahatsız edeceği düşünüldüğünde, kaygının motivasyon sağlayıcı bir etkisi olur.
 • Stres, bir çan eğrisi gibi düşünülebilir. Çok yüksek olması gibi çok düşük bir seviyede olması da problemdir.

Çocuğun psikolojisini bilmek neden önemlidir?

Kaygıyı kontrol etmek mümkün mü?

 • Yaşamdaki olayların kontrol edilemezliği tartışılamaz ancak olaylara nasıl tepki verdiğimiz kontrol edilebilir. Bu nedenle kaygı kontrolü, otomatik tepkileri analiz etmekten geçer.
 • Terleme, ses titremesi, kalp çarpıntısı belirtileri gösteren öğrencilerin kaygı anında yapabileceği bir egzersiz kendilerini gözlemlemektir. Kişi bu belirtilerin ne zaman olduğunu, ne kadar sürdüğünü ve hangi noktada başladığını saptamaya çalışmalıdır. Bu durum iyi tanımlandığında kaygıyı kontrol etmek mümkündür.
 • Kaygı ve yorgunluk anlarında kişinin nerede olduğuna odaklanması ve çevresindekileri incelemesi uyandırıcı bir etki yaratabilir.

Ergenlik Döneminde Beyin Gelişimi

Hazırlıklı bir zihin için ne yapmalı?

 • Önceden tanımlanan eksikler, stresi artırmaz. Önemli olan sınav adayının hangi alanda güçlü ve hangi alanda zayıf olduğunu önceden bilmesidir.
 • Sık sık deneme yapan çocukların kaygı kontrolünde daha iyi olduğu, çalışmalarla kanıtlanmıştır.
 • Moral bozukluğu egzersizi yaptıkça kaygıyı kontrol etmek kolaylaşır çünkü sınavda yaşanabilecek moral bozukluğu, sınav anındaki şok edici etkisini kaybeder. Zihin buna hazırlıklıdır.

Çocuk gelişiminde en kritik 4 soru

Gerekeni yapmış olma duygusu

 • Sınav gibi değerlendirme öncesinde yapılması gereken her şeyi yaptığından emin olmak, kaygı kontrolü için önemlidir.
 • “Elimden gelenin en iyisini yaptım” diyebilmek, sonucu kabullenmeyi kolaylaştırır. Bu hem başarılı hem de başarısız sayılan durumlar için geçerlidir.

Sınav kaygısı olan çocuğa nasıl yaklaşmalıyım?

 • Çocukları için endişelenmek her ebeveyn için normaldir. Bununla birlikte sınav döneminde ebeveynlerin korkuyla davranmaması ve sükûnetini koruması, çocuğun kaygı yönetimine yapılabilecek en büyük katkıdır.
 • “Başarmasan da olur” tutumu, çocuklarda gösterdikleri emeğin bir sonuca ulaşıp ulaşmamasının ebeveyn tarafından önemsenmediği algısını yaratabilir. Bu tutum yerine hayatta tek bir yol olmadığı hatırlatılmalıdır.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Total
0
Share