Sevgililer Günü’nde izlenebilecek 10 Romantik Film

a_matter_of_life_and_death-minpng-DqqukpYneMtmp4Dwt Sevgililer Günü’nde izlenebilecek 10 Romantik Film

A Matter of Life and Death 

Aşk ve Ölüm

1946

Yönetmenler: Michael Powell, Emeric Pressburger

İkinci Dünya Savaşı’nda geçen fantastik bir aşk filmi. David Niven, bir İngiliz pilotunu, Kim Hunter ise onun sesine âşık olan Amerikalı bir kadını oynuyor. Filmde öbür dünyaya çıkan merdivenler, fantastik mahkemeler, çok romantik anlar ve kararlar var. Şu cümle filme de damgasını vuruyor: “Evrende kanundan daha güçlüsü yoktur ama Dünya’da en güçlüsü aşktır.”

roman_holiday-minpng-6ekBudW6nYf4QeBqE Sevgililer Günü’nde izlenebilecek 10 Romantik Film

Roman Holiday 

Roma Tatili 

1953 

Yönetmen: William Wyler

Her anı önceden tespit edilmiş, resmiyet dolu programlı hayatından çok sıkılan Prenses Ann (Audrey Hepburn) kurtuluşu kaçmakta bulur. Artık özgür ve sıradan biridir. Parkta tanıştığı Amerikalı gazeteci Joe (Gregory Peck) ise onun bir prenses olduğundan habersizdir. Nostaljik Roma manzaraları eşliğinde duygusal bir başyapıt. Başta bazı Yeşilçam melodramları olmak üzere birçok filme esin kaynağı olduğunu hatırlatalım.

1620ca50481c13c088319ee594119fa6-minjpeg-MFu26P8ohBWcS74ux Sevgililer Günü’nde izlenebilecek 10 Romantik Film

Breakfast at Tiffany’s 

Tiffany’de Kahvaltı

1961

Yönetmen: Blake Edwards

Truman Capote’nin aynı adlı novellasından esinlenen film, Holly (Audrey Hepburn) ile apartmandaki yeni komşusu Paul’ün (George Peppard) inişli çıkışlı ilişkisini anlatıyor. Sinema tarihinin en meşhur ve şık romantik komedilerinden biri. Hem açılış bölümü hem de o meşhur yağmurlu, kedili final sahnesiyle akıllarda kalan film, duyar duymaz herkesin hatırlayacağı “Moon River” şarkısıyla da tanınıyor.

say_anything-minjpeg-EzXWrr3HkT8YsNequ Sevgililer Günü’nde izlenebilecek 10 Romantik Film

Say Anything 

Bana Sevdiğini Söyle

1989

Yönetmen: Cameron Crowe

Lisenin sıradan öğrencilerinden Lloyd (John Cusack), okulun en başarılı, geleceği parlak öğrencisi Diane (Ione Skye) ile birlikte olmak ister. “Say Anything”i sıradan aşk filmlerinden ayıran yanı, öykünün gerçekçiliği, karakterlerin derinliği ve gençliğin enerjisi. Seyrederken kendi gençlik aşklarınızı hatırlıyorsunuz. Unutulmaz sahnesini ise galiba herkes biliyor: John Cusack, portatif kasetçalarla sevgilisinin evinin önünde Peter Gabriel’in “In Your Eyes” adlı şarkısını çalar.

out_of_sight-minpng-qLsJFtmcn6KaQ4bpf Sevgililer Günü’nde izlenebilecek 10 Romantik Film

Out of Sight 

Aşk ve Para 

1998

Yönetmen: Steven Soderbergh

Beklenmedik koşullar altında birbirlerinden hoşlanan bir banka soyguncusu (George Clooney) ile görevi onu yakalamak olan bir federal ajanın (Jennifer Lopez) hikâyesi. Elmore Leonard’ın romanından sinemaya uyarlanan film, bir suç filmi olmasına karşın seyirciyi romantizmiyle yakalıyor. Tadı damaklarda kalacak, hem erkekleri hem de kadınların ilgisini çekecek muzip ve duygusal bir film.

youve_got_mail-minpng-mDJGNsGbRDtQ6cpey Sevgililer Günü’nde izlenebilecek 10 Romantik Film

You’ve Got Mail

Mesajınız Var 

1998

Yönetmen: Nora Ephron

1940 yapımı “The Shop Around the Corner” adlı klasiğin serbest bir uyarlaması. Küçük ve şirin bir kitapçı dükkânı işleten Kathleen (Meg Ryan), büyük bir kitap zincirinin mahalledeki yeni mağazasını açmaya hazırlanan Joe’dan (Tom Hanks) nefret eder. Joe’nun uzun süredir internetten yazıştığı kişi olduğunun farkında değildir. Birbirlerini tanıdıklarını bilmeden yazışmayı sürdürürler… New York’taki gündelik hayatı, mevsimlerin geçişini sıcak bir üslupla anlatan, seyri keyifli bir romatik komedi.

amelie-minjpeg-5YAKDCwPrvQigBxxc Sevgililer Günü’nde izlenebilecek 10 Romantik Film

Amelie 

2001

Yönetmen: Pierre Jeunet

Hayata karşı olumlu yaklaşımıyla mutsuzluğa, depresyona ve kederli çocukluğuna meydan okuyan Amelie’nin (Audrey Tautou) hikâyesi. Sevmesini, dokunmasını bilmeyen bir baba ve intihar etmiş bir annenin çocuğu olan Amelie, başkalarını mutlu etmenin kendisine iyi geldiğini keşfeder ve hayatı değişir. Bir gün insanların istemeyip çöpe attığı fotoğrafları toplayan Nino (Mathieu Kassovitz) ile tanışır ve onda aşkı bulur. Defalarca seyretmek isteyeceğiniz, müzikleri ve görüntüleriyle size kendinizi hep iyi hissettirecek bir film.

news_5265-minjpeg-wFctyMQRv8pzHK9gt Sevgililer Günü’nde izlenebilecek 10 Romantik Film

Something’s Gotta Give 

Aşkta Her Şey Mümkün 

2003 

Yönetmen: Nancy Meyers

Müzik endüstrisinin tecrübeli yapımcılarından Harry Sanborn (Jack Nicholson), genç kızlarla birlikte olmaktan vazgeçmeyen bir çapkındır. Sevgilisi Marin (Amanda Peet) ile birlikte yalnız kalma umuduyla, başarılı bir oyun yazarı olan Marin’in annesi Erica’nın (Diane Keaton) evine giderler. Ne var ki, Erica kardeşi Zoe (Frances McDormand) ile birlikte evdedir… Tuhaf bir akşam yemeğinin ardından Marin’le odasına çekilen Harry, fenalaşarak kalp krizi geçirir. Doktor Julian (Keanu Reeves) bir süre evde kalmasını isteyince Erica ile Harry mecburen yakınlaşırlar… Süreç içinde Harry, Erica’dan etkilenmeye başlar. Nancy Meyers’in yazıp yönettiği film, romantik komedi türüne farklı bir hava getiriyor. Başroldeki Diane Keaton’ın bu filmle en iyi kadın oyuncu dalında Oscar, Altın Küre ve SAG ödüllerine aday oldu ve Altın Küre’yi kazandı.

eff9c25abf9476807dab9997fec31c1509f87532dce56ff26f95bb3e69aba7a5_ri_v_ttw_-minjpeg-EBACcxQvLyfab8YcJ Sevgililer Günü’nde izlenebilecek 10 Romantik Film

Eternal Sunshine of The Spotless Mind

Sil Baştan 

2004 

Yönetmen: Michel Gondry

Birbirlerini hafızalarından silip atmak isteyen iki sevgilinin, Joel (Jim Carrey) ile Clementine’in (Kate Winslet) öyküsü… Mütevazı bir New York dekorunda geçen bu bilimkurgu öyküsü, bir noktadan sonra Joel Barish’in hafızasının kıvrımlarına transfer oluyor. Dolayısıyla biraz karışık, tuhaf bir kurgusu var. Ama kendinizi kaptırırsanız aşkın gücünün etkisi altına girmemeniz mümkün değil. Seçkimizin en gerçekçi ve hüzünlü filmi.

500_days_of_summer-minpng-qM9z36554to3EHihH Sevgililer Günü’nde izlenebilecek 10 Romantik Film

(500) Days of Summer

Aşkın (500) Günü

2009 

Yönetmen: Marc Webb

Genç yönetmen Marc Webb, bu ilk uzun filminde, Scott Neustadter ile Michael H. Weber’in mükemmel ve yenilikçi senaryosundan 2000’li yılların belki de en iyi romantik komedilerinden birini çıkarmayı başarıyor. Öyküyü âşık bir erkeğin hafızasının içinden takip ediyoruz. “Edebi bir lezzet” vaat eden öykü, düz bir akış izlemiyor. 500 gün süren bir aşkın içinde ileri geri giderek dolaşıyor; ilişkinin iyi ve kötü günlerini görüyor, yaşanan ilk heyecanlara, irili ufaklı krizlere şahit oluyoruz. Bir değil en az birkaç kez seyredilerek tadına varılacak filmlerden. Başrollerde Zooey Deschanel ve Joseph Gordon-Levitt oynuyor.

1200_628_vday2_Y Sevgililer Günü’nde izlenebilecek 10 Romantik Film

 

Share this content:

Yorum yapın