Sevgililer Günü ve Aziz Valentine

  • “Sevgililer Günü’nde ne almalıyım?”
  • “Sevgililer Günü’nde farklı ne yapabilirim?”
  • “Sevgilime Gül mü yoksa kalp kutulu çikolata mı yollasam?”

Sevgililer Günü’nde bu soruları kendine veya çevresine sormayan çok azdır. Peki kaçınız şu an başlıkta gördüğünüz sorunun cevabını merak etti. Saint (Aziz) Valentine isimli bir din adamının 14 Şubat Sevgililer Günü’ne adını vermesi oldukça ilginç bir hikaye vaat ediyor halbuki. “Bilmemek değil öğrenmemek ayıp” diyenleri hemen bir sonraki paragrafa doğru alalım. 

Birden çok Valentine var

Yanıtı bulmaya başlamadan önce arşivciliğin dünyaya olan katkısına bir vurgu yapalım. ‘Acta Sanctorum’, Hollanda ve Belçika’da yaşamış Cizvit rahip Heribert Rosweyde’nin başlattığı bir çalışma. Ondan bayrağı devralan bir başka Belçikalı Jean Bolland ve kendine Bolllandistler diyen öğrencileri ölüm tarihlerine göre bir Azizler rehberi yazıyor. 1643’te başlayan bu serüvenin bitiş tarihi 1940. Üç yüzyıllık bu çalışmaya göre 14 Şubat’ta ölen üç Valentine (Valentinus) var.

Bilinen ilk Valentinus, 24 askerle birlikte Afrika’da ölen bir din adamı. Hakkında o kadar çok az şey biliniyor ki onun bu güne ismini veren kişi olma ihtimali çok düşük.

Film gibi hikayeler

İkinci Valentinus, İmparator Gothicus döneminde tutuklanmış bir rahip. Asterius adında bir aristokratın himayesine verilmiş… Asterius’un kör bir üvey kızı var. Valentinus onu iyileştiriyor ve aile Hristiyan oluyor. Gothicus, haberi duyunca Valentinus idam ediliyor.

Hakkında kayıt olan üçüncü Valentinus ise, İtalya’nın Umbria eyaletindeki bir Terni piskoposu. O da hastalara şifa dağıtıyor. Hastalar din değiştirmeye başlıyor ve yine kötü adam sahneye çıkıyor. Gothicus ikinci kez bir Valentinus’un kellesini alıyor. Valentinus’un Latince Valens (güçlü ve sağlıklı) kelimesinden gelmesi de olaya ayrı bir drama katıyor hiç şüphesiz.

Roma Cosmedin’deki Santa Maria Kilisesi, Valentinus’a ait olduğunu iddia ettiği bir kafatasını sergiliyor. Dublin, Prag, Birmingham, Glasgow gibi şehirlerde de Valentinus’un izlerine rastlanabilir.

Nereden çıktı bu Sevgililer Günü? 

Bütün bu bilgiler eşliğinde akla bu sefer de hemen üst başlıkta soru geliyor elbette. Bu iki Valentinus’la ilgili efsaneler orta çağdan günümüze kadar ulaşmış durumda. En bilindikleri şunlar:

  • 2. Valentinus, kör kıza aşık olmuş. İdam edilmeden önce bir mektup yazmış. Mektup “Senin Valentine’ın” diye bitiyormuş 
  • 3. Valentinus, evlenmesi yasak olan askerleri (kötü adam, formdan düşüyorlar diye yasaklamış!) evlendiriyormuş. Parmağındaki mor yüzükten (iddia o ki yüzükte Cupid’in işlemesi varmış) tanınan Valentinus aşıkların kurtarıcısı olmuş.
Cupid, Sevgililer Günü kartlarında görünen, genellikle ok ve yay ile tasvir edilen bir melek.  Time‘a göre bu figürün izi M.Ö. 700 yılına kadar gidiyor. Yunan mitolojisinde Eros, insanları aşık etme konusunda korkutucu bir güce sahip yakışıklı, ölümsüz tanrı. Romalıların Eros’u sevimli küçük bir çocuk imajına dönüştürerek ona ‘Aşk Tanrısı’ adını vermeleri ancak M.Ö. 4. yüzyılda gerçekleşti. 

Şimdi bu iki güçlü hikayeye bir de destekçi lazım değil mi? Bir değil daha fazlası var! 

  • Canterbury Masalları adlı eserin yazarı Geoffrey Chaucer Kuşlar Meclisi adlı kitabında şu satırları yazmıştı: “Çünkü Aziz Valentinus günüydü o gün / Ki her kuş gelir bir sevgili seçerdi o gün.”
  • Londra Kulesi’nde tutsak olan Orleans Dükü Charles, Şubat 1415’te karısına aşktan bitap düştüğünü tarihin ilk Sevgililer Günü kartpostalında yazdı. Şiirini “çok nazik Valentine’ım” diye bitirmişti.
  • Shakespeare, Ophelia’sını ‘Hamlet’in Valentine’ı (yani “Hamlet’in sevgilisi”) olarak adlandırmıştı.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Total
0
Share