Oscar bu sene pek ‘hassas’!

93. Akademi Ödülleri’ne aday olan isimler açıklandığında herkes aynı şeyi düşündü. Oscar bu yıl pek hassas!

Amerika’da Asyalılar’a yönelik saldırı eylemlerinin arttığı bu sene, ilk kez Asya kökenli bir oyuncu olan Steven Yeun’un, Minari’deki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde Oscar’a aday olması, Akademi’nin bu yıl ön plana çıkarmak istediği konularından birinin de ırkçılık karşıtlığı olduğu söylentisini doğurdu.

image-6 Oscar bu sene pek ‘hassas’!

Sound of Metal’deki performansıyla En iyi Erkek Oyuncu kategorisinde aday olan Riz Ahmed de Oscar’a aday olan Pakistan kökenli ilk oyuncu olmasıyla dikkat çekti.

Akademi’nin bu yılki hassasiyetleri bunlarla sınırlı kalmadı.

En İyi Yönetmen kategorisinde iki kadın yönetmenin, Chloé Zhao Nomadland ile, Emerald Fennell ise Promising Young Woman ile, Oscar’a aday oldu.

En İyi Yönetmen dalında beraber yarışacakları diğer adaylarsa David Fincher (Mank), Thomas Vintergerg (Another Round) ve Lee Isaac Chung (Minari).

Oscar tarihi boyunca kendileriyle beraber toplamda yalnızca beş kadının En İyi Yönetmen dalında aday olabildiği düşünülürse Emerald Fennell’in haberi aldığı anda attığı şu tweet’in nedeni gayet anlaşılabilir!

image-1024x192 Oscar bu sene pek ‘hassas’!

Sinema eleştirmeni Mehmet Açar ve Yönetmen Michael Önder bu yıl 93.’sü düzenlenen Akademi Ödülleri öncesinde Neo Skola için bir araya geldi.

2021 Oscar Adayları ve Tahminleri

https://www.youtube.com/watch?v=-0dcaKvH3TY

Oscar’ın Hikayesi: Akademi Ödülleri’nin Bilinmeyen Tarihi

https://www.youtube.com/watch?v=sjPKOMeMZlk

Share this content:

Yorum yapın