Neo Skola Mola #9: Sayborg hamam böcekleri, Engin Günaydın’ın andropozu, Katherine Mansfield ve TRT 2’nin ilk adımı

Neo Skola’nın haftalık bülteni Mola’dan merhaba.

Neo Skola Mola’da, Özgür Mumcu, Elçin Yahşi, Mario Levi ve Koray Gürtaş’ın kaleminden, kültür-sanat, spor, tarih ve dünya gündemine dair okuma ve takip önerileri sizi bekliyor.

Aşağıdaki kutuya mail adresinizi yazarak Neo Skola Mola’ya üye olabilirsiniz. 

Dünyada Neler Oluyor? 

Özgür Mumcu

Brezilya demokrasisi bıçak sırtında
Brezilya’da geçtiğimiz pazar gerçekleşen seçimler, anketlerin öngördüğünün aksine Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun mutlak mağlubiyetiyle sonuçlanmadı. Bolsonaro’nun, rakibi Lula’nın 10-15 puan gerisinde kalacağı ve seçimin ilk turda biteceği tahmin ediliyordu. Ancak Lula ilk turda yüzde 48 alarak, Bolsonaro’ya sadece 5 puan fark atabildi. Seçimin ikinci tura kalması, kaybetse de iktidarda kalmak için darbe dahil her yolu deneyeceğe benzeyen Bolsonaro’nun elini güçlendirdi. Anketlerin örneklem hataları ve aşırı sağcı seçmenin anketlerde rengini belli etmemesi sebebiyle yanıldığı ileri sürülüyor. https://www.theguardian.com/world/2022/oct/03/why-did-the-brazil-election-pollsters-get-bolsonaros-vote-so-wrong

 
Çin’in ‘kurak Yaz’ı
Çin, kuraklık, yangın ve sıcaklık dalgalarıyla dolu bir yaz geçirdi. Nüfusun yüzde 64’ünün aşırı sıcağa maruz kaldığı belirtiliyor. 17 eyalette 240 şehirde hava sıcaklığının 40 derecenin üzerine çıktığı Çin, aynı zamanda küresel sera gazı salınımının da yüzde 27’sinden sorumlu. Kayıtlı tarihin en berbat yazını yaşayan Çin, 2060’a kadar karbon salınımını sıfıra indirmeyi hedefliyor. Ancak bu uzun inceleme işlerin o kadar da kolay olmayabileceğine işaret ediyor.  https://www.vox.com/future-perfect/2022/9/29/23375616/china-climate-adaptation-heat-wave-future

 

Sayborg hamam böcekleri
Uluslararası bir araştırma ekibi, hamamböceklerinin sinir sistemine takılan bir implant yoluyla, böcekleri uzaktan kumanda edebildiklerini açıkladı. Sayborg hamam böceklerinin ileride arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılabileceği düşünülüyor. https://futurism.com/the-byte/cyborg-cockroaches-remote-controlled

 

 

 

Ekran Bağımlıları Kulübü

Elçin Yahşi

Engin Günaydın’ın Andropoz’u

Engin Günaydın’ın yazdığı ve başrolde oynadığı, Yağmur ve Durul Taylan’ın yönettiği; Günaydın’a Derya Karadaş, Tamer Karadağlı, Turgut Tunçalp gibi isimlerin eşlik ettiği Andropoz, 7 Ekim’de Netflix’de olacak. “50’li yaşlarının başındaki Marmarisli, evli ve iki çocuk babası, tuhafiyeci Yusuf, bedeninin yaşlanmasını kafasına takan bir adama dönüşmektedir. Dış görünüşünü ve yaşam tarzını değiştirmek ister. En büyük hayali ise Meryem ile evlendikleri günden beri oturdukları evden, deniz kenarında bir eve taşınmaktır. Hikâye, Yusuf’un bu evi almak uğruna giriştiği mücadele esnasında kız kardeşi ve eniştesiyle olan aile ilişkilerini odaklanırken bir yandan da Yusuf’un satın almak istediği evin sahibi Mahmut Timuçin’in zengin dünyasının karanlık taraflarına da mizahi bir dille değinmektedir.” Konu böyle. Maviyle yeşilin kucaklaştığı bu şahane beldede herkesin bir ajandası var ve andropoz rüzgarı sadece erkeklerin değil, herkesin hayatını önüne katacak. Konuyu hiç uzatmadan altı bölümde her şeyi toparlayan mini dizilere hasretmişiz meğer. 

 

GAIN’de BBC dizileri

Mini dizi ustası BBC’nin bizde BBC First kanalında yayınlanırken kaçırdığınız veya tekrar izlemek istediğiniz birçok dizi artık GAIN’de. Olivia Colman ve Dominic West’li klasik Les Miserables, Hazar Ergüçlü’nün de rol aldığı, nefis manzaralı polisiye Mallorca Files, ilk (ve son) Richard Gere dizisi MotherFatherSon, Benedict Cumberbatch’li Brexit, polisiye ustası Val McDermid uyarlaması Traces, bizde iki yıldan az bir süre önce yayına başlayan kanalda ilk izlediklerimizden. 

1945’te geçen romantik dönem dizisi, Yine Dominic West ve Lily James’in oynadığı The Pursuit of Love, suçluluk duygusuyla yanıp tutuşan bir mahkum ile ilke sahibi bir gardiyanın ilginç ilişkisini anlatan üç bölümlük Time, kaçırılmaması gerekenlerden. Jane Campion’ın yönettiği, Elizabeth Moss’un oynadığı gerilim Top of the Lake de öyle. Kara komedi ve tam İngiliz mizah anlayışının örneği diyebileceğimiz Iskoçya dizisi Guilt keşfe değer. Orta yaşı aşkın bir çiftin ayrılma sürecinde genç oğullarıyla birlikte çıktıkları son Avrupa seferini aktaran Us ise romantik komedi ile drama arasında. Ian McGuire’ın 2016’da The New York Times tarafından yılın 10 kitabından biri seçilen romanı Kuzey Suları (Doğan Kitap) 1850’lerde Kuzey Kutbu’nda balina avına çıkan erkeklerle dolu bir gemide geçen ve insan ilişkilerini, hayatı anlatan en güzel kitaplardan biriydi. Uyarlaması The North Water ise beş bölümlük ve Colin Farrrell’lı çok güzel bir dizi olmuş. 

Ayrıca Doctor Foster spin-off’u Life, dört sezonluk çok iyi bir polisiye dizi Unforgotten, Yunan Adaları’na yerleşen ünlü Durrell ailesinin hikayesi The Durrells ve 1840’larda farbelalı, başlıklı (ve aşırı dedikoducu) bir ‘kasaba hanımı’ Judi Dench’i izlemeye doyamayacağınız kostüme drama Cranford

 

Rusya’dan sevgilerle

Mos Film’in youtube kanalında restore edilmiş ve İngilizce altyazılı birçok Rus filmini bulabilirsiniz. Klasikler, yeniler, ne ararsanız var. Anna Karenina’nın bütün versiyonlarını izlemeye and içmiş birini çok sevindirecek, 2017 yapımı sekiz bölümlük bir ‘yerli dizi’ bile mevcut. https://www.youtube.com/c/Mosfilm_eng

 

Haku’nun film listeleri

7 Ekim’de başlayacak olan Filmekimi’ndeki filmlerin tümünü bir arada bulabileceğim bir kanal ararken Youtube’da tesadüfen keşfettiğim Haku’s Film Lists, binbir çeşit “Kanalıma abone olun, beğenin, emoji yollayın” taleplerinden hiçbirini haykırmayan, son derece sakin, huzurlu ve enformatif bir kanal. Filmekimi’nin biletleri neredeyse tükendi bile ama hiç farketmez, bu videoda programdaki tüm filmlerin yanısıra, kendi listelerimize ekleyeceğimiz hatırlatmalar da var. Kanaldaki diğer listeler de gayet güzel. https://youtu.be/V8ojOzjWgDc

 

Geçen hafta Paris’te

Paris’te düzenlenen moda haftası sona erdi ama belli başlı tüm markaların defilelerini kendi youtube kanallarında bulmak mümkün. 2023’ün sonbahar ve yaz koleksiyonlarının sergilendiği yaklaşık 15’er dakikalık defileler için ne hazırlıklar yapılmış, podyum deyip geçemeyeceğimiz ne mekanlar kurulmuş görmek lazım. Chanel’in, Alain Resnais’nin Geçen Yıl Marienbad’da filminden ilhamla hazırlanan defilesini özel olarak önermek isterimhttps://youtu.be/li6JvF_xvTA

 

 

Mutfaktan

Neo Skola

Uykunun doğası ve iyi uykunun sırları

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Pınar Yalınay Dikmen, “Kişinin gördüğü rüyaları hatırlaması uyku kalitesinin iyi olmadığının bir kanıtıdır” diyor.

Hayatımızın önemli bir zamanını geçirdiğimiz uykunun kalitesini neler etkiler, bu kaliteyi artırmak için neler yapmak gerekir? Prof. Dr. Dikmen, Neo Skola için hazırladığı Uyku: Sağlıklı Yaşamın Anahtarı eğitiminde, uykunun doğasını ve hakkındaki mitleri inceliyor, sağlıklı ve iyi bir uykunun altın kurallarını keşfetmenizi sağlıyor.

Prof. Dr. Pınar Yalınay Dikmen‘in rehberliğinde daha iyi ve kaliteli uykunun sırlarını keşfedeceğiniz Uyku: Sağlıklı Yaşamın Anahtarı eğitiminin ilk bölümünü ücretsiz olarak Neo Skola’da izleyebilirsiniz. 

 

Bir Yazar Çok Kitap

Mario Levi

Hikâyenin Kraliçesi Katherine Mansfield

Hikâye türünün gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen Yeni Zelandalı Katherine Mansfield, 14 Ekim 1888 tarihinde Welligton’da, beş çocuklu bir ailede, bankacı bir babanın kızı olarak doğdu.

Ülkesinde başladığı eğitimi on dokuz yaşındayken gittiği İngiltere’de tamamladı. Çello eğitimi aldı. Belçika ve Almanya’ya yolculuklar yaptı. 1910 yılında dönemin avangard dergilerinden biri olan Rhytm”e gönderdiği The Woman in Store adlı hikâyesi birçok anlamda bir yolun açılması demekti. Derginin editörlüğünü üstlenmiş eleştirmen ve deneme yazarı John Middleton Murry ile başlayan ilişkisi, pek çok ayrılıktan ve kavgadan sonra 1918’de evlilikle neticelenecekti. Bu onun ikinci evliliğiydi. İlk evliliğini yaptığı kendisinden on bir yaş büyük müzik öğretmeni George Bowden’ı daha ilk günün sonunda terk etmişti.

Birçok aşk da yaşadı. Kimilerinden karşılık buldu kimilerinden bulamadı. Aralarında ilham perisi olarak gördüğü Maori kökenli MaataMahupuku’nun yanı sıra, döneminde çok etkili olmuş Edith KathleenBendall gibi kadınlar da vardı.

Fırtınalı bir hayatın izleri
Hayatının en önemli kırılmalarından biri de 1915’te kardeşinin Birinci Dünya Savaşı’nda ölmesiydi. Çok etkilendiği bu ölüm, ülkesinin köklerine dönmesine yol açtı. Bu dönem 1920’de Bliss adını taşıyacak en önemli kitaplarından birini yazmasını sağlayacaktı. En iyi eserlerini ise bu kitabı takip eden iki yılda çıkarmaya başlayacaktı. 1922’de Garden Party çıktı. Ardından da “At the Bay”, The Voyage ve TheStranger geldi.

Hiçbir siyasi harekete katılmadı ama tercihleriyle döneminin kadınlarının çok önünde bir hayat yaşadı. Son beş yılını, tıpkı etkisinde kaldığını hiçbir zaman gizlemediği Çehov gibi, veremle mücadele etmekle geçirdi. 1923 yılında Paris’te öldüğünde henüz otuz dört yaşındaydı. Ölmeden kısa süre önce günlüğüne, onunla başka bir dünyada uzun yürüyüşler yapmayı hayal ettiğini yazdı. Aslında çok çekiştikleri Virginia Woolf, bu ölüm karşısında “Gerçek bir rakibimi kaybettim” dedi. Hayranları arasında yakın dostluklar kurduğu Aldous Huxley ile D.H. Lawrence da vardı. Dünya yeteneğini ve derinliğini ancak ölümünden sonra selamlayabildi.

Kalanlar ve silinemeyenler
Katherine Mansfield yaralı insanların iç dünyalarındaki derinliklere eşi zor bulunur bir hassasiyetle girerek hikâye türünü çok ileri taşıdı. Şiirsel dokunuşları da bu etkileyiciliği arttıran unsurlar arasındaydı. Hikâyelerinde sık sık beklenmedik sonlar vardı. Sorular sormayı da hep kaçınılmaz bulmuştu. Bugün hikâye türünde ilerlemek isteyen yazar adaylarının mutlaka duyması gereken bir ses olarak görülüyor.

Tavsiye ettiğim eserleri
Katıksız Mutluluk (Bütün Öyküler), Çeviren: Oya Dalgıç, İş Bankası Kültür Yayınları

Bahçede Parti, Çeviren: Oya Dalgıç, Everest Yayınları

 

Banttan Naklen

Koray Gürtaş

TRT 2’nin ilk yayını ve Emel Sayın konseri

6 Ekim 1986’da TRT 2 (İlk ismiyle TV2), yayın hayatına merhaba dedi. İstanbul Televizyonu A Stüdyosu’ndan gerçekleştirilen açılış törenine Başbakan Turgut Özal’ın yanı sıra birçok siyasetçi katıldı. O gece TRT 1 ile ortak yayın yapan TRT 2’nin ilk konserini dokuz şarkılık bir repertuar sunan Emel Sayın verdi. Canlı yayınının ikinci bölümü Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı. Burada sahne alan isimler arasında yurt dışından gelen Jeane Manson ve Laura Branigan da vardı. Mustafa Yolaşan ile Cansu Akbel’in sunuculuk görevini üstlendiği açılışta MFÖ de konser verdi. TRT 2, ilk zamanlar sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’den izlenebiliyordu. Emel Sayın’ın konserini bu adresten izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=W1_3E0OQeKk

 

Yavuz Turgul ve Şener Şen’e Muhsin Bey ödülü

8 Ekim 1987’de 24. Altın Portakal Film Festivali sonuçlandı. ‘En İyi Film’ ödülünü Yavuz Turgul’un yönettiği ‘Muhsin Bey’ aldı. Filmin başrol oyuncusu Şener Şen de ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülüne layık görüldü. ‘Muhsin Bey’, 1988’de 36. San Sebastian Uluslararası Sinema Şenliği’nde Jüri Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

7 Ekim 2015 tarihinde Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel Kimya Ödülünü kazanan ilk Türk olarak tarihe geçti. Sancar, hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları nedeniyle ödüle layık görüldü.

 

 

Akdeniz Oyunları İzmir’de başlarken…
6 Ekim 1971’de, o dönem için Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı en büyük spor organizasyonu olan Akdeniz Oyunları, İzmir’de başladı. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın konuşmasıyla resmen start alan Oyunların açılış töreninde 14 ülkenin denizlerinden getirilen ve testilere koyulan sular, Atatürk Stadyumu’ndaki havuza döküldü. Türkiye, organizasyonun ilk müsabakasında futbolda Suriye’yi 2-1 yendi. Yarı askeri rejim altında yaşayan Türkiye’de Oyunlar sebebiyle 6 Ekim günü İzmir’e saat 13.00’ten sonra girişler yasaklandı. Akşam da saat 21.00’e kadar İzmir’den çıkışa izin verilmedi.

 

Bu organizasyonlar kaçmaz

Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda 2.tur maçlarının başlamasıyla heyecanın dozu daha da arttı. Türkiye, grubundaki ikinci maçında 5 Ekim Çarşamba günü saat 18.30’da Kanada ile karşılaşacak. Mücadeleyi TRT Spor yayınlayacak. Filenin Sultanları, 7 Ekim’de aynı saatte Amerika Birleşik Devletleri ile oynayacak. Milliler, 8 Ekim’de saat 18.30’da bu kez Sırbistan ile karşı karşıya gelecek. Bu maçlar TRT Spor ve TRT Spor Yıldız ekranlarında olacak.

 

Futbolda temsilcilerimizin Avrupa mesaisi devam ediyor. UEFA Avrupa Ligi’nde ve Konferans Ligi’nde karşılaşmalar 6 Ekim’de yapılacak. Fenerbahçe saat 22.00’de AEK Larnaca’yı konuk ederken, Trabzonspor saat 19.45’te deplasmanda Monaco ile mücadele edecek. M.Başakşehir saat 22.00’de RFS ile Riga’da karşı karşıya gelecek. Sivasspor – Balkani maçının başlama saati ise 19.45. Tüm maçlar Exxen platformundan yayınlanacak.

 

Euroleague’de 2022-2023 sezonu başlıyor. İki temsilcimizden Fenerbahçe Beko, 6 Ekim Perşembe günü saat 21.30’da deplasmanda Bayern Münih’in karşısına çıkacak. Anadolu Efes ise 7 Ekim saat 20.30’da Kızılyıldız’ı İstanbul’da ağırlayacak. İki maç da S Sport’tan yayınlanacak. FIBA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden Galatasaray NEF, 11 Ekim’de Legia Varşova ile oynayacak. Saat 19.00’daki maçın yayıncısı Tivibu Spor 2.

 

Snooker’ın sekiz usta isminin katılacağı Hong Kong Masters, 6-10 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Turnuva 08.30 ve 14.30’ta başlayacak canlı yayınlarla Eurosport ve Eurosport 2’den izlenebilecek.

 

Premier League’de haftanın dev maçında Arsenal ile Liverpool, 9 Ekim’de kozlarını paylaşacak. Saat 18.30’daki mücadele Bein Sports’da olacak. Bundesliga’da şampiyonluğun iki güçlü adayı Borussia Dortmund ile Bayern Münih arasındaki randevu 8 Ekim Cumartesi günü saat 19.30’da. Müsabakanın yayıncısı yine BeIN. Serie A’daki Milan – Juventus karşılaşması ise aynı gün saat 19.00’da S Sport 2’den yayınlanacak.

 

F1 Japonya GP’si 9 Ekim Pazar günü saat 08.00’de S Sport 2’de.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Total
0
Share