Neo Skola Mola #1: Twitter’ın ‘Farklı’ Hesabı, Thomas Mann’ın Fırtınalı Hayatı, Kokteyl Eğitimi, Anthony Bourdain Belgeseli, Gururumuz Sevil Tez

Tropical beach party cocktail illustration

Neo Skola’nın haftalık bülteni Mola’dan merhaba. 

Neo Skola Mola’da uzman isimlerin kaleminden, kültür-sanat, spor, tarih ve dünya gündemine dair hem okuma önerileri
hem de takip tavsiyeleri okuyacaksınız. 

Dünyada Neler Oluyor?

Twitter’ın Hesaplama Yöntemi Farklı

Twitter‘ı satın almak için 44 milyar dolar teklif eden ancak daha sonra anlaşmadan çekilen Elon Musk, Twitter’la kozlarını ekim ayında mahkemede paylaşacak. Elon Musk, Twitter’ı spam ya da fake hesap sayısını doğru bildirmemekle itham ediyor. Meta, Snap, Pinterest gibi halka açık sosyal medya şirketleri kullanıcı sayılarını Günlük Aktif Kullanıcı (DAU) ya da Aylık Aktif Kullanıcı (MAU) olarak açıklarken, Twitter özel bir metrik kullanıyor ve buna Para Kazanılabilir Günlük Aktif Kullanıcı (mDAU) adını veriyor. Twitter bu metriğe göre spam hesap oranını yüzde 5 olarak açıklarken, Musk ve avukat ordusu bunun daha fazla olduğu görüşünde. 

 

Bu Projede Kim Yaşar?

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın çölde inşa edilecek yatay gökdelen projesi tam anlamıyla çılgınlık. Neom adı verilen, 120 kilometre genişliğinde, 500 metre yüksekliğindeki bir yapı olarak tasarlanan projeyi Slate’de Henry Grabar incelerken, 9 milyon kişinin burada yaşamasının hedeflendiğini aktarıyor. Grabar, geçmişte inşa edilmesi planlanan şehirlere atıfta bulunarak soruyor: “Kısa bir süre önce bir günde 81 kişiyi idam eden bir ülke nasıl olur da ‘en iyi ve en parlak‘ insanları ‘Benzersiz sosyal ve ekonomik deneylerin yaşandığı bir yere‘ çekmeyi umar?” Ve cevaplıyor: “Çekemeyecek!

 

Yemekten Sonra 2 Dakika Yürüyelim Mi?

Pişmanlıklarla dolu bir yemeğin ardından “yediklerimi nasıl yakacağım” sorusu herkesin aklına düşüyordur. İşleri büyütmek her zaman mümkün değil ama küçük bir adımın bile faydası büyük. New York Times’da yayımlanan habere göre, 7 araştırmayı inceleyen bilim insanları yemekten sonra sadece 2 ya da 5 dakika kadar kısa süreli hafif tempolu yürüyüşün, masa başında oturma ya da kanepeye uzanmaya nazaran kan şekeri seviyesinde önemli ölçüde iyileştirmeye yol açtığını ortaya koyuyor. Bu yürüyüş için en uygun zaman, yemeği yedikten sonraki 1-1.5 saatlik dilim.

 

 

Ekran Bağımlıları Kulübü

Elçin Yahşi

Anthony Bourdain’i özleyenler için
Yeme içme işleri moda olmadan çok önce yazdığı Kitchen Confidential insanların kafasına “Bu restoranların bir de arka planı var” kavramını kazımıştı Anthony Bourdain. Özgür ruhlu gezgin şef Türkiye’ye de gelmiş, sokak lezzetlerinden “fine dining”e her tür yiyeceğimizin tadına bakmıştı; programlarının hepsine youtube’dan ulaşmak mümkün. Sonra, 2018’de bir çekim için bulunduğu Fransa’da ani bir kararla bu dünyayı terk etti. Oscarlı belgeselci Morgan Neville’in hazırladığı ve Bourdain’in en yakınlarıyla görüşülerek meslek hayatındaki gelişimine odaklanan Roadrunner ABD’de gösterime çıktıktan bir yıl sonra bizde de beIN Connect’e geldi. Belgeselde Bourdain’in bir dostuna yolladığı maili kendi sesinden duyuyoruz. Neville, eldeki ses kayıtlarından yola çıkarak bilgisayarda oluşturduğu bu ‘fake’ ses kaydını sonuna kadar savunsa da, tahmin edersiniz epey tartışma çıktı bu konuyla ilgili.

 

Nicole Kidman’dan sinemaya davet
Aslında 60 saniyelik bu reklam filmi 2021 tarihli ve vaktiyle viral olmuştu. Demek o kadar büyük bir başarıya ulaştı ki, AMC sinema salonları zinciri Kidman’la bir yıllık bir anlaşma imzaladıklarını duyurdu geçen hafta. Yani Kidman’ı “Film sinema salonunda izlenir” fikrinin altını çizerken görmeye devam edeceğiz. Çok güzel. Fakat bu filmdeki gibi bomboş ve temiz bir sinema salonu bulsam, ben de salondan başka hiçbir yerde film izlemem, yoksa o ‘göz kamaştıran görüntüler’ story çeken telefonlar, ‘hissedebildiğim sesler’ de mısır yeme şapırtısı. ‘10 dakika ara’ya hiç girmiyorum bile…..

 

Bu yazın en tatlı kitaplarından biri
Britanya gazetelerinin kitap sayfalarında övgüyle bahsedilen Lessons in Chemistry, bu yazın en tatlı kitaplarından biri herhalde. Yazarı Bonnie Garmus’un ilk kitabı üstelik. 60’larda televizyonda yemek programı yap(mak zorunda kal)an bir bilim kadını olan Elizabeth Zott son dönemlerde rastladığımız en ilginç karakterlerden biri (Ayrıca 6:30 isimli bonus bir unutulmaz karakter daha var). Elizabeth’in ilham verici hikâyesini kimi zaman kahkahalarla ve bir nefeste okurken gerçekten kadının dünyanın hiçbir yerinde adı yok dememek mümkün değil. Amazon ve iTunes Books üzerinden hemen indirilebilir.

 

Sight and Sound 90 yaşında
İlk sayı 1932’de çıkmış, bu yazın sayısını da bunu kutlamaya ayırmışlar. Ayrıca çok güzel bir son Cannes Film Festivali dosyasının yer aldığı bu nefis sayıda anılan eski yazılara, sayılara, kapaklara ulaşmak, aboneyseniz mümkün. Hem en iyi dizi değerlendirmeleri de her zaman burada. Bir yıllık abonelik için ödenen 40$karşılığı en doyurucu harcamalardan biri bence. iTunes üzerinden abone olunuyor. 

 

Leonard Cohen’in çizgi romanı
Çizgi roman bir bağımlılıktır. Bu da ekran değil, ama bağımlılık kontenjanından. Leonard Cohen Teldeki Kuş. Philip Girard’ın şairin hayatından enstantaneler aktardığı eserini çeviren de Mahir Ünsal Eriş. En sonda playlist bile var. Arka kapaktaki alıntı diyor ki: “Gençliklerinde bir gün Leonard Cohen’in sesini dinleyenler, mevcudiyetlerinin bir noktasında, yeni bir aşka ya da şişeye başlamadan veya terk edilmeden önce illa ki üşüyeceklerini, başkalarının arasında kendilerini çok yalnız hissetmekten korkacaklarını, bazen dünyaya hiç gelmemenin daha iyi olduğunu düşüneceklerini çok erken öğrendiler.” Karakarga Yayınları’ndan. 

 

Mutfaktan

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Neo Skola (@neoskola)’in paylaştığı bir gönderi

Neo Skola’dan Kokteyl Konusunda Uzmanlaşmak İsteyenlere

Neo Skola’da Cevat Yıldırım’ın merakla beklenen yeni Miksoloji eğitimi yayına girdi. Bu eğitimle evinizde ideal barı ve kendi kokteyl tariflerinizi yaratmanın püf noktalarını keşfedecek, 40’tan fazla kokteylin tüm yapım aşamalarını öğreneceksiniz.

Kokteyllerin olmazsa olmazı “temiz buz” nasıl yapılır? Bir barda mutlaka bulunması gereken şurup, sos ve karışımlar nasıl hazırlanır? Rakı, kokteyl reçetelerinde hangi lezzetlerle birleştirilir? Dirty Martini adını hangi özelliğinden alır? Vodkatini buzlu mu buzsuz mu servis edilir?

Cevat Yıldırım, Evde Kokteyl Hazırlama Rehberi eğitiminde bu sorularla birlikte kokteyle dair merak edilenleri cevaplıyor, kokteyl severlerin bilmesi gereken tüm püf noktalarını birbirinden renkli kokteyl tarifleriyle uygulamalı olarak paylaşıyor. 

İlk bölümü ücretsiz olan eğitime Neo Skola’da katılabilirsiniz. 

 

Bir Yazar Çok Kitap

Mario Levi

Thomas Mann ve Çağın Ruhunu Anlamak

Alman dilinin en önemli romancılarından biri olarak kabul edilen Thomas Mann, 12 Ağustos 1955‘te Zürih’te, seksen yaşında öldü. Lübeck’li bir tüccarın oğluydu. Birinci Dünya Savaşı yıllarında Ulusal Alman rüzgârlarına kapıldı. Ancak Weimar Cumhuriyeti’nde, Yahudi olmasına rağmen, Dışişleri Bakanlığı’na getirilen Walter Rathenau’nun bir suikast sonucu öldürülmesi üzerine cumhuriyetçi ve demokrat fikirlere daha yakın bir yerde durdu. 

 

Zor bir dönemde yazmak ve yaşamak
Eserleri Avrupa uygarlığının, yaşadığı dönemdeki ruhunu anlayabilmemizde çok önemli bir rol oynamıştır. Ayrıca bireyin özellikle olgunlaşma ve değişim sürecini anlatan Bildungsroman türünün en önemli temsilcileri arasında yer aldı.

1929 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

1933’te Nazilerin iktidara gelmesi üzerine Almanya’yı terk ederek İsviçre’ye yerleşti.

1936 yılında, karşıt fikirleri ve faaliyetleri yüzünden, Nazi Hükümeti Alman vatandaşlığından çıkarılmasına karar verdi.

Ancak Nobel Ödülü sahibi olduğundan, kitapları meydanda yakılan kitaplar arasına girmedi.

Bu ayrıcalık İkinci Dünya Savaşı yıllarında BBC Radyo kanalıyla Alman halkına yönelik, Almanca Nazi karşıtı konuşmalar yapmasını yine de engellemedi. Daha sonra ABD’ye göç etti ve 1944 yılında bu ülkenin vatandaşlığına geçti. 1952 yılında yeniden yerleştiği Zürih’te hayatının son günlerini geçirdi. Birçok eser yazdı. Yazdıkları, okuyanların hayatında derin izler bıraktı.

 

Fırtınalı hayatların romanları
En bilinen eserlerinden biri ailesinden esinlenerek yazdığı söylenen “Buddenbrook Ailesi” adını taşıyan romanıdır. Romanda Lübeck’li bir tüccar ailesinin dört kuşak süren hikâyesini anlatır. Çalışkanlık, tutumluluk gibi değerler, kötü alışkanlıkların, hastalıkların ve ölümlerin gelmesiyle tam bir yozlaşma ve çöküşle yok olacaktır. 

“Venedik’te Ölüm” romanıysa ünlü yazar Aschenbach’ın Yunan tanrılarını hatırlatan Polonyalı delikanlı Tadzio’ya duyduğu yüceleştirilmiş tutkuyu, aşk ve ölüm temaları çerçevesinde anlatır. Roman Luchino Visconti tarafından sinemaya uyarlandı.

“Büyülü Dağ” ise, bir Bildungsroman kimliği altında, Zürih’te bir sanatoryumda kalan kuzenini ziyaretinde, Hamburglu genç mühendis Hans Castrop’un geçirdiği değişimin hikâyesidir. Bireysel bir dünyadan Avrupa uygarlığının tartışılmasına uzanan bir geçişin romanıdır bu aynı zamanda.

Thomas Mann adını Alman dilinin tarihine vazgeçilemez bir klasik olarak yazdırdı.

 

Tavsiye ettiğim kitapları:

Buddenbrooklar (Can Yayınları, Çev: Kasım Eğit, Yadigar Eğit)
Venedik’te Ölüm (Can Yayınları, Çev: Behçet Necatigil)
Büyülü Dağ (Can Yayınları, Çev: İris Kantemir)

Banttan Naklen

Koray Gürtaş

Dünya Güzeli Gururumuz Sevil Tez 

Türkiye Sağır ve Dilsizler Kraliçesi Sevil Tez, Yugoslavya’nın başkenti Belgrad’ın ev sahipliği yaptığı yarışmada Dünya Güzeli seçildi. 17 Ağustos 1969’da gerçekleştirilen organizasyonda ikinciliği Meksika, üçüncülüğü ise İsveç güzeli elde etti. İstanbul’a dönüşünde Sirkeci Tren Garı’nda coşkulu bir şekilde karşılanan Tez, böyle bir yarışmada Türkiye’yi başarıyla temsil ettiği için büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Tez’in kraliçeliğiyle ilgili haberler basında geniş yer buldu. Aynı sene gazete sayfalarını tescilli güzelin nişanıyla ilgili fotoğraflar da süsledi. Eski Dünya Güzeli Sevil Tez, 1984 yılında düzenlenen Sessiz Kraliçelik Güzellik Yarışması’nda şarkıcı Nil Burak ile birlikte jüri üyeliği yaptı.

 

Usain Bolt’un İmkânsız Rekorları

16 Ağustos 2008’de Jamaikalı sprinter Usain Bolt, Pekin’de düzenlenen Olimpiyat Oyunlarında 9.69 ile 100 metrede dünya rekorunu kırdı. Bolt, ertesi sene aynı gün Berlin’deki Dünya Atletizm Şampiyonası’nda 9.58 ile bir kez daha dünyayı şaşkına çeviren bir rekora imza attı.

 

Bu Organizasyonlar Kaçmaz

Voleybol Erkek Milli Takımı, 10 Ağustos’ta Avrupa Şampiyonası elemelerinde Danimarka ile karşılaşacak. Saat 17.30’daki mücadeleyi TRT Spor Yıldız yayınlayacak. Bu karşılaşmanın rövanşı 14 Ağustos’ta saat 18.00’de.

Atletizmin en keyifli organizasyonlarından Elmas Lig’in sıradaki durağı Monaco. 10 Ağustos’taki yarışlarda özellikle erkeklerde 200 metre, 110 metre engelli ve yüksek atlama, kadınlarda ise 100 metre mücadelelerinin çekişmeli geçmesi bekleniyor. Elmas Lig’in Monaco ayağı saat 21.00’den itibaren TRT Spor Yıldız ve S Sport 2 ekranlarında olacak.

UEFA Avrupa Ligi’nde gruplara kalma mücadelesi veren Fenerbahçe, 11 Ağustos’ta Slovacko’ya konuk oluyor. Saat 20.00’deki maç S Sport’tan izlenebilecek. Temsilcimiz, İstanbul’daki ilk karşılaşmayı 3-0 kazanmıştı.

Premier League’de haftanın maçında Chelsea ile Tottenham 14 Ağustos’ta Londra derbisinde karşı karşıya geliyor. BeIN ekranlarında olacak maçın başlama saati 18.30.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Total
0
Share