Mola #16: Nükleer Füzyon’da önemli adım, Kötü olay yaşanmayan dizi, Gustave Flaubert, Struma faciası

Neo Skola’nın haftalık bülteni Mola’dan merhaba.

Neo Skola Mola’da, Özgür Mumcu, Mario Levi ve Koray Gürtaş’ın kaleminden, kültür-sanat, spor, tarih ve dünya gündemine dair okuma ve takip önerileri sizi bekliyor.

Dünyada Neler Oluyor? 

Özgür Mumcu

Nükleer Füzyon’da önemli adım
İklim krizi ve Ukrayna savaşı nedeniyle fosil yakıtlardan kurtulma yolunda önemli bir adım atıldı. ABD Kaliforniya’daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuarı’nda (LLNL) bulunan Ulusal Ateşleme Tesisi’nde gerçekleştiren bir deneyle nükleer füzyon yolunda bir çığır açıldığı ifade ediliyor. Sera gazı salımının olmadığı, bugünkü nükleer santrallerde kullanılan fisyon yöntemine kıyasla çok az nükleer atığa yol açması beklenen bu yöntem temiz ve neredeyse sonsuz enerjinin kapısını açabilir. Detaylar için >>> https://www.bbc.com/turkce/articles/c1dgy3nz8k1o

 

Katar Gündemden Düşmüyor
Avrupa Birliği bir rüşvet skandalıyla sarsılıyor. Bazı AB milletvekili ve yetkilisinin Katar’dan, körfez ülkesine ekonomik ve siyasi fayda elde etmek için rüşvet aldığı gerekçesiyle başlatılan soruşturma gözaltılarla sonuçlandı. Aralarında Avrupa Parlamentosu’nun eski başkan yardımcılarından Eva Kaili’nin de bulunduğu dört kişinin gözaltına alındığı soruşturmanın büyüyeceği tahmin ediliyor. Detaylar için >>> https://www.youtube.com/watch?v=cWJISwqyFus
Yaklaşık 600 bin Euro euro nakit paranın ele geçirildiği operasyon, Kaili’nin ülkesi Yunanistan’a da uzanıyor. Katar’ı öven konuşmalarıyla tanınan siyasetçinin Atina’nın lüks semti Kolonaki’de bir gayrımenkul şirketiyle bağlantıları mercek altında.
Katar tüm iddiaları reddederken, devam etmekte olan Dünya Kupası’nı ülkesinde düzenlemek için kimi FIFA yetkililerine verdiği ileri sürülen rüşvet de yeniden gündeme geldi. Katar’ın senelerdir uluslararası arenada ülke profilini yükseltmek ve bir “soft-power” olmak için sarf ettiği çabalar rüşvet ve yolsuzluk haberleriyle ne kadar etkilenecek göreceğiz.

Ekran Bağımlıları Kulübü

Cara Delevingne’in peşinde

Sosyal medya çağının en ünlü isimlerinden Cara Delevingne’in sunuculuğunu üstlendiği Planet Sex with Cara Delevingne’de, insan cinselliğiyle ilgili büyük sorular araştırılıyor. İlişkiler, cinsel çekicilik ve pornografinin popülerliğine dair konular ele alınıyor. Fragman için >>> https://www.youtube.com/watch?v=zzqo3mFaCQc

Bu dizide kötü bir şey olmuyor

Netflix’in dünyaya armağanı, sansasyonel dizi Emily in Paris’in yeni sezonu 21 Aralık’ta yayına giriyor. Hiç kötü bir şeyin yaşanmadığı dizi yine moda dünyasına dair son trendler ve şahane Paris manzaraları vaat ediyor. Fragman için >>> https://www.youtube.com/watch?v=Xl3HY9yMEBI

 

 

 

Mutfaktan

Neo Skola

Yeni yıl hedeflerinizden biri neden Tango olmasın? 

Yeni yıla günler kala, belirleyeceğiniz hedeflerinizden birisini Tango olarak seçmeniz için geçerli bir neden var.

Tango Eğitmeni ve Dansçı Buket Akdol’un hazırladığı, bireysel ve eşli 30’dan fazla tango figürünü içeren pratik çalışmalarıyla Tango Eğitimi Neo Skola’da yayında.

Tangonun müziği ve dansı nasıl doğdu? Arjantin tango neyi anlatır ve nasıl öğrenilir? Tangoda dansı kim yönetir? Eşli uygulamalardan önce hangi bireysel pratikler yapılmalıdır? Tangoda temel adımlar nelerdir? Arjantin tangoda doğaçlama yapılır mı? Özgün koreografiler için nelere dikkat edilmelidir? Bu sorular ve daha fazlasının cevabı Buket Akdol’un hazırladığı, Tango Eğitimi’nde.

Tangoya başlamak isteyenler için teorik ve uygulamalı ipuçları bulabileceğiniz eğitimi bu adresten inceleyebilir, Neo Skola’da ilk dersine ücretsiz olarak katılabilirsiniz.

Bir Yazar Çok Kitap

Mario Levi

Flaubert… Çığır Açan Bir Yazar

Dünya edebiyatında realizmin başlatıcısı olarak kabul edilen Gustave Flaubert, 12 Aralık 1821’de Rouen’da doğdu. Yazarlığa yatkınlığını okul yıllarında göstermeye başladı. Farklı yayın organlarında yazdı. Arkadaşlarıyla birlikte bir dergi çıkarma macerasına bile bulaştı. Hukuk Fakültesi tahsilinden, yazarlık sevdası uğruna vazgeçenler kervanına o da katılacaktı. Buna sara krizlerinin getirdiği yorgunluk da eklenince, kendisini evinde iyiden iyiye yazmaya adadı. Artık Paris’teydi ve tarih 1940’lı yılların başlarını gösteriyordu.

Az sayıda çok nitelikli eser

Israrlı çalışmalar elbette meyvelerini verecekti. 1845’te “Duygusal Eğitim” adını vereceği romanında bir hayli ilerlemişti. Bu eserinin yazılmasında henüz on beş yaşındayken aşık olduğu Elisa Schlesinger’in hissettirdiklerinin çok büyük rolü vardı. Hayatı boyunca etkilerinden kurtulamayacağı bir aşk olacaktı bu. Aynı yıl İtalya’ya yapacağı seyahat da “Ermiş Antonius ve Şeytan”ı yazdıracaktı. 1846 hayatın önemli yıllarından biriydi. Babasını ve kız kardeşini kaybetti, sekiz yıllık bir ilişki yaşayacağı Louise Collet ile tanıştı. Hem onunla hem de edebiyat çevresinden ünlülerle mektuplaşmaları yazarlık yolunun kıymetli verimleri arasında kabul edilir. 1851’de ise kendisini Dünya Edebiyatı’nın vazgeçilmezleri arasına sokak “Madam Bovary”yi kaleme almaya başladı. Roman 1856’da tefrika edildi. Bu yıl Mısır ve Tunus yolculuklarından etkilenerek yazdığı “Salambo” hem de Ermiş Antonius ve Şeytan”a yoğunlaştığı yıldı.

“Madam Bovary” 1857 yılında basılır basılmaz ahlaksızlık ve sapkınlık suçlamasıyla karşı karşıya kaldı ve dava konusu oldu. Gerekçe eş aldatmanın övülmesi ve cinselliğin abartılarak anlatılmasıydı. Duruşma çok çetin geçti ve çok ses getirdi. Flaubert, yargıcın romanda anlatılan bu ahlaksız kadının kim olduğunu sorması üzerine “Madam Bovary benim!” diyerek de avukatıyla birlikte tarihe geçen bir savunma yaptı. Bu dava kitabın daha çok ilgi görmesini ve değer kazanmasını sağlamıştı.

Bir yıl sonra, 1857’de Kuzey Afrika’ya bir daha gitti, “Salambo” romanını bitirdi. “Duygusal Eğitim”iyse 1864-1869 yılları arasındaki çalışmasının neticesinde tamamlayabildi. Yirmi beş seneye yayılan bu çalışma, bu zaman zarfındaki duygusal değişimlerini de gözler önüne seriyordu. “Bouvard et Pecuchet” adını verdiği romanınıysa tamamlayamadı.

Hayatının son yıllarını büyük acılar ve sıkıntılar içinde geçirdi. Çocukluk arkadaşı Laure de Poittevin’in oğlunu manevi oğlu olarak benimsedi ve yazarlık yolunda kendisini geliştirmesi için büyük çaba harcadı. Bu delikanlı ilerleyen yıllarda Guy de Maupassant adıyla edebiyat tarihine geçecekti.

Öncülük ruhu

Flaubert 1880 yılında Croisset’de son nefesini verdi. Edebiyat tarihçilerinin çoğu “Madam Bovary”yi ilk realist roman olarak görme konusunda anlaşmıştır. Kendisinden önce yazılanlar dikkate alındığında, tartışmalı ve biraz da şüpheyle karşılanacak bir tespittir bu. Ancak modern romanın öncülüğünü yaptığı kesindir. Anlatım tekniğine getirdiği yenilik ona şimdi çığır açıcı kimliğini yakıştırmamızı gerektirmektedir. Dili kullanmada eriştiği seviyeyeyse sonradan gelen pek az yazar erişebilmiştir.

Tavsiye ettiğim eserleri

Duygusal Eğitim, Çeviren: Cemal Süreya, İletişim Yayınları

Salambo, Çeviren: Yaşar Avunç, Sel Yayınları

Madam Bovary, Tahsin Yücel, Can Yayınları

 

Banttan Naklen

Koray Gürtaş

Struma Faciası

Nazi Almanya’sının kanunlarının Romanya’da da uygulanmaya başlamasıyla bu ülkeden kaçan ve o dönem İngiliz kontrolü altındaki Filistin’e sığınmayı planlayan Yahudileri taşıyan Struma gemisi, 12 Aralık 1941’de yaklaşık 790 kişilik yolcu ve personeliyle Köstence’den yola çıktı. Yolda arızalanan ve güçlükle tamir edilebilen Struma, bir kez daha motor arızası yaşanınca 15 Aralık’ta İstanbul Boğazı’nda, Sarayburnu açıklarında demir atmak zorunda kaldı. İngiltere, Almanya, Romanya ve Türkiye arasında yaşanan diplomatik görüşmelerden çözüm çıkmayınca gemi ne yola devam edebildi ne de yolcuların kıyıya çıkmasına izin verildi. Sadece özel izin alınan az sayıda kişi ile hamile bir kadının gemiyi terk etmesine müsaade edildi. Ayrıca Struma karantina altına alındı. Dokuz hafta boyunca kıyıda demirli bekleyen gemiye Kızılay ve İstanbul’daki Yahudi Toplumu tarafından yardım malzemeleri ulaştırıldı.
İkinci Dünya Savaşı’nın dışında kalmak isteyen Türkiye, gemiyi Karadeniz’e götürüp uluslararası sularda kendi kaderine terk etmeye karar verdi. 23 Şubat 1942’de Struma, Şile açıklarına bırakıldı. Motoru hâlâ bozuk olan gemi bir süre denizde yalpaladı. 24 Şubat’ta ise bir Sovyet denizaltısı tarafından torpidoyla batırıldı. Faciadan kurtulan tek isim David Stoliar (Fotoğrafta, solda) oldu.

 

 

 

 

Ali Sami Yen’in açılışı

Ali Sami Yen Stadı, uzun süren yenileme çalışmaları sonrası 20 Aralık 1964’te Türkiye ile Bulgaristan arasında oynanan özel maçla kapılarını kaçtı. Ancak müsabakadan önce yaşananlar açılışa damga vurdu. Yeni açık tribünündeki büfede tüp gazın alev almasıyla çıkan yangın izdiham yarattı. İkinci kat tribünün önündeki demir korkuluklar seyircilerin yüklenmesiyle yıkılınca aşağıya düşenler oldu. Olaylarda 84 kişi yaralandı. Bir taraftar uzun süre yoğun bakımda kaldıktan sonra yaşamını yitirdi. Yaşanan üzücü hadiselere rağmen oynanan maç 0-0 sona erdi.

Bu organizasyonlar kaçmaz

Katar’da devam eden 2002 Dünya Kupası’nda üçüncülük karşılaşması 17 Aralık Cumartesi günü saat 18.00’de, final ise 18 Aralık Pazar günü aynı saatte başlayacak. Müsabakaları TRT 1 ekrana getirecek.

EuroLeague’de Anadolu Efes, 16 Aralık’ta Partizan deplasmanında olacak. 22.30’daki mücadelenin yayıncısı S Sport 2. Fenerbahçe Beko, aynı gün saat 20.45’te Baskonia’yı ağırlayacak. Karşılaşma S Sport ekranında olacak.

Basketbolda EuroCup ve FIBA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden takımlarımızın bu haftaki maç programı şöyle: 20 Aralık Salı: 20.00 Darüşşafaka – Hapoel Jerusalem Tivibu Spor 2, 22.00 Legia Varşova- Galatasaray Nef Tivibu Spor 2, 22.30 Basket Brescia – Frutti Extra Bursaspor TRT Spor Yıldız

FIVB Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonası, Antalya’da başlıyor. Türkiye’den Vakıfbank ile Eczacıbaşı Dynavit’in katılacağı organizasyonun programı şöyle:
15 Aralık Perşembe: 16.30 Imoco – Dentil Praia TRT Spor, 19.30 Vakıfbank – Minas TRT Spor
16 Aralık Cuma: 16.00 Eczacıbaşı Dynavit – Imoco TRT Spor, 19.00 Minas – Kuanysh TRT Spor Yıldız

FIVB Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonası’nda yarı final karşılaşmaları 17 Aralık’ta saat 16.30’da ve 20.00’de yapılacak. 18 Aralık’ta saat 13.00’te üçüncülük, 16.00’da ise final maçı oynanacak.

Alp Disiplini Dünya Kupası’nda 17 Aralık’ta kadınlar ve erkekler iniş yarışları var. Saat 12.30 ve 14.00’te başlayacak mücadeleler Eurosport ekranında olacak.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Total
0
Share