İyi kokteyl içmenin ne demek olduğunu anlatıyoruz

Son 25 yıldır sektörün içerisinde barmenlere eğitim veren, barmenlerle beraber çalışan, bu mesleğe gönlünü vermiş biriyim. “Barmenlik Sanatı”na ilgim 1991’de başladı. Lise dönemindeyken arkadaşlarımın beraber gittiğimiz bir barda, barmene çok dikkat ediyordum. Bu barın arkasına geçme, eğitim alma çabasıyla devam etti.

1992’de Swissotel’de başladım. Orada 15 günlük miksoloji ve barmenlik eğitimi almıştım. Hocam aynı yerde çalışıyordu ve beni otele davet etti. 1,5 sene kadar orada çalışarak mesleğin inceliklerini ve ayrıntılarını öğrendim, icra etmeye başladım. O dönemde incelediğim ilk kitap Vefa Zat’ın “Kokteyller” kitabıydı. Kitaptaki kokteylleri inceleyerek, kokteyl çeşitlerini öğrendim. 1996 yılında ilk girdiğim yarışmada Türkiye teknik birinciliğini elde ettim. Böylece bu yarışmalar sayesinde Türkiye çapında birçok kokteyl yaratmış oldum. Birincilik ödülleri kokteyle olan ilgimi katladı. Dünyadaki birincilikler de adımı duyurmama neden oldu.

İlk Türkiye şampiyonluğum 2002’de Butterfly kokteyl ile oldu. Türkiye birinciliğini aldım ve Slovenya’ya gittim. Slovenya’da da ilk 11’in içerisine girmiş oldum. 2004 yılında Finlandia Vodka’yla girdiğim yarışmada dünya 3’üncüsü oldum. 2005’te tekrar Dünya Şampiyonu oldum Finlandia Vodka’yla. 2005’te Moët & Chandon’un yaptığı Dünya Yarışması’nda, 3200 barmen arasından benim kokteylim birinci oldu.

Barlardan sonra tekrar otele dönüş

10 yıllık bir dönemde çeşitli barlarda barmen olarak görev yaptım. Ardından otelciliğe geri dönüş yaparak Ritz Carlton’da 5 sene barmen ve bar supervisor olarak çalıştım. Lucca’da 9 yıl bar şefliği, bir yıl da Sunset’te çalıştıktan sonra kendi projem El-İxir Bodrum’u başlattım. Artık burada kendi kokteylimizi sunuyoruz. İyi kokteyl içmenin ne demek olduğunu buradaki insanlara anlatmaya çalışıyoruz.

Size Neo Skola’daki dersimde evde kokteyl nasıl yapılır onu anlatacağım. Kokteyle dair anlatabileceğimiz birçok şeyi size sunmaya çalışacağım.

Miksoloji nedir, barmenlik nedir?

Hem bunların nasıl yapıldığını, nelere dikkat etmemiz gerektiğini paylaşacağım, ardından da onları sizlere uygulamalı olarak anlatacağım. Miksoloji nedir, barmenlik nedir? Barmenlik yaparken kullanılacak ekipmanlar nelerdir? Evde barmenlik yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Neleri kullanırsak daha başarılı oluruz? Yeni fikirleri nasıl geliştiririz? Hangi ürünün, ne gibi faydası olur?

Bunların üzerinde konuşacağız ve en iyi kokteylleri beraber yapacağız.

Barmen ve Miksoloji Eğitmeni Cevat Yıldırım’ın Neo Skola için hazırladığı Kokteyl Eğitimi’nde, kokteyl tarihi ve kültürü hakkında bilgiler edinirken, dünyaca ünlü kokteylleri ev ortamında hazırlamanın doğru metotlarını öğreneceksiniz.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Total
0
Share