İlk Sevgililer Günü Reklamını Kim Yaptı?

Pazar lideri markalar tüketimi artırmak, takipçi markalar ise tüketicilere kendi markalarını daha iyi anlatabilmek, daha yakın hissettirebilmek için her fırsatı değerlendirir.

Yılın farklı ve önemli günleri de bu konuda markalara farklı olanaklar verir.

Ramazan Bayramı, Noel gibi dini bayramlardan, büyük indirim günü olarak sonradan kabul görmüş ‘Kara Cuma’ gibi takvimdeki farklı günler markalar tarafından birer fırsat olarak değerlendiriliyor. ‘Sevgililer Günü’ de bunlardan biri.

Peki ilk Sevgililer Günü reklamını kim yaptı?

Konuyu araştırdığımda İngiltere’nin en büyük şirketlerinden Cadbury ve onun Dairy Milk markası karşıma çıktı.

Noel ve Easter arası dönem fırsat oldu

Aralık sonunda noel ve nisan ortasında easter yılın çikolata tüketiminin en yoğun olduğu dönemleri. Bu iki dönemin tam ortasına denk gelen Sevgililer Günü, çikolata tüketimini şubat ayında da desteklemek için Cadbury tarafından bir fırsat olarak görülmüş. Marka 1868 yılında, tarihte ilk defa Sevgililer Günü’ne özel kalp şeklinde kutularda çikoalata satışını başlatmış.

Ancak Cadbury gibi böyle büyük bir markayı sadece bu taktiksel başarısıyla anmak haksızlık olur. Neo Skola’da Stratejik Pazarlama ve Ürün Yönetimi dersimde, markaların başarısı için önemini vurguladığım konulardan ikisi açısından Cadbury’nin başarısından ilham alınabilir:

Ürününüz gerçekten yenilikçi olmalı: Cadbury 1866 yılında çikolata yağını kakao çekirdeğinden ayırmayı başarmış. Bu sayede çikolatalarını ağızda daha hızlı eriyen bir yapıda üretmeyi başarmış.

Unique Selling Proposition (USP): Cadbury 80 yıldır hiç değiştirmeden paketlerinde şu sloganı kullanıyor: “1.5 bardak süt içerir.” Bu slogan hem Dairy Milk’i rakiplerinden ayrıştırmakla kalmıyor. Aynı zamanda hem tüketiciler için bir anlam ifade ediyor hem de markayı uzun süredir taşıyor.

Dairy Milk sadece ürün stratejisi yönetiminde değil, marka iletişiminde de çok başarılı.

Markanın reklam filmi Goril, 2008 Cannes Lions’da Grand Prix kazandı.

Söz konusu aşk ve sevgililer günü olunca beni daha iyi anlatan bir film olamazdı herhalde 🙂

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Total
0
Share