Hamilelikte seks ve cinsel mitler

Cinsellik genel olarak çok merak edilen, ilgi duyulan bir alan olmasına rağmen üzerinde konuşulması, düşünülmesi hala tabu olan bir alan. Ülkemizde de dünyada da cinsellik alanında eğitimler nispeten sınırlı olduğu için bilgilenme ihtiyacı giderek artmakta. ‘Cinsellik nedir?’ sorusuna kısaca bir yanıt vererek başlamak lazım öncelikle.  Cinsellik bizim biyo-psikososyal gelişimimizin bir parçasıdır. Haz, keyif alma, keyif verme, yakınlık, ilişki kurma, aşk, sevgi gibi pek çok kelime cinselliği çağrıştırır bize.

Cinsellik nedir?

Genel olarak cinsellik dendiğinde kişilerin zihninde bir kadınla bir erkeğin sevişmesi veya genital organlar canlanır. Ama cinsellik bundan çok daha fazlasıdır. Vücudun pek çok yerini, organlarımızı, hormonları ve en önemlisi de psikolojimizin kaynak aldığı beynimizi içerir. Cinsellik aslında beyinde başlayan bir durumdur. İstek, arzu beyinde oluşur. Vücudumuzdan gelen duyumlar nöral iletilerle beynimize iletilir. Haz duygusunu beynimizde hissederiz.

Cinsel doyumu etkileyen faktörlerden birisi de hamilelikte seks yapmak gibi cinsel mitlerdir. Cinsel mitler hem kadınları hem erkekleri olumsuz etkilemekte. Bu kulaktan kulağa, kuşaktan kuşağa yayılan mitlerin oluşmasına en önemli zemin eğitimsizlikle alakalı. Cinsel mitlerin azaltılması, bu yanlış inanışların düzeltilmesi aslında cinsel terapinin de önemli konularından birisi.

Postpartum (doğum sonrası depresyon) nedir: Postpartum depresyon belirtileri ve dikkat edilmesi gerekenler

Hamilelik kadınlarda cinselliği nasıl etkiler?

Cinsel terapide çok sık karşılaşılan mitlerden biri de hamilelikte seksle ilgili. Hamilelikte cinselliğin bebeğe zarar vereceği veya hamilelikte kadınların cinselliği arzulamayacağı konuları terapilerde sıkça düzeltilen bilgiler. Kadın doğum uzmanı özel bir durum olmadıkça belirtmedikçe, bir kısıtlama getirmediği sürece hamilelikte seks gebelik boyunca devam edebilir. Hamilelikte kadın bazı süreçlerde cinsel yakınlık sadece istemeyebilir ya da cinsel birleşme istemeyebilir. Ya da tam tersi yakınlığı sürdürmek isteyebilir. Kadınlar hamilelikte de cinselliği arzulamaya devam ederler. Hatta daha doyumlu orgazm yaşadığını tarifleyen kadınlar da vardır gebelikte.

Doğru bilinen yanlışlar

  • Kişinin eşi mastürbasyon yaptığı için kendisini yeterince sevmediği veya kendisiyle cinsellik arzulamadığına yönelik mit.
  • Partnerle cinsel ilişki sırasında aklına cinsel fantezilerin gelmesi/bunu hayal etmek sakıncalıdır miti.
  • Kondom kullanmak cinselliğin keyifli olmasına engel olur ve hazzı azaltır/engeller.
  • Vajinanın çok dar olduğu için penis o bölgeye zor yerleşir. Yine darlık nedeniyle bebeğin oradan çıkması çok zordur.
  • Kızlık zarı olarak da geçen hymen çok kalındır. İlk cinsel birleşmede çok kanama ve çok ağrı olur.
  • Kadınlar cinsellikten erkekler kadar keyif almaz.
  • Menopoz demek cinselliğin tamamen bitmesi ve artık doyumlu cinsellik yaşanamayacak olmasıdır.
  • Vajinal orgazm daha üstündür ve kadınlar mutlaka vajinal orgazm olmalıdır.
  • Sık mastürbasyon yapınca spermleri azalır ve sperm kalitesi düşer.

* Bu yazı Psikiyatrist ve Psikoterapist Dr. Emre Tolun Arıcı’nın Cinsellik Eğitimi’nden derlenmiştir.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Total
0
Share