Gitmek Zorunda Kalanlara Bir Hediye: Nomadland

Gitmek Zorunda Kalanlara Bir Hediye: Nomadland

Geçtiğimiz Pazar gecesi 93. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. Nomadland ise kuşkusuz bu yılın kilit filmlerinden biri oldu. Film, En İyi Film kategorisinin kazananı olmakla yetinmeyip Chloé Zhao’ya En İyi Yönetmen ve Frances McDormand’a En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandırdı. Peki filmi bu kadar etkileyici değerli kılan yönleri nelerdi? Bu yazıda gitmek zorunda kalanlara hediye edilen, bir ‘evsizlik’ öyküsü olan Nomadland’e göz atıyoruz.

“Ev sadece bir kelime midir yoksa içinde taşıdığın bir şey mi?”

Hikâye izleyiciyi 2007 – 2008 ekonomik krizinin yıkıcı etkilerinin ve eşini kaybetmenin ardından, Fern’ün çıktığı modern göçebelik yolculuğuna davet ediyor. Filmin dingin, hayatın içinden olan sinematografisi ve Frances McDormand’ın müthiş duru oyunculuğu eşliğinde kendimizi bazen bir çölün ortasında, bazen bir karavanda ve bazen kayalıkların arasında sorular sorarken buluyoruz. 

Yaşamak, daima yeni bir şey görmek isteği midir? Hayatta her şey akar ve dönüşürken bir yere, bir eve kök salmak mümkün müdür? Evsizlik ve yuvasızlık aynı şey midir? İnsan ömrü hayat boyu çalışmaktan mı ibarettir? Akışa teslim olurken hayata dair neleri gözden kaçırırız? 

Film boyunca Fern ile başka yerlerde, bambaşka hikayelere sahip karakterlerle karşılaşıyoruz; travma mağduru bir gazi, birkaç aylık ömrü kalan bir kanser hastası, ailesinden uzaklaşmayı seçmiş bir baba, hayat boyu çalışan ve artık yeni bir şeyler görmenin peşinde olanlar…

Her birinin hikayesi farklı olan bu karakterlerin hayatın akışındaki gündelik diyalogları, izleyiciyi yas, ölüm, veda, kök salmak, evin anlamı, kaybolmak gibi insana dair birçok şeyi sorgulamaya davet ediyor.

 Bizi, her şeyin değişip dönüştüğü hayatlarımızdaki temel başlıkları sorgulamaya itmesi filmi değerli kılıyor. Nomadland belki de evlerimizden pek de çıkamadığımız bu bir buçuk yıllık süreçte bize ‘ev’ kelimesinin karşılığını ve önemini sorgulatıyor, hayatı bize ait kılan değerleri gözden geçirmemize sebep oluyor ve tam da bu yüzden izleyicisine gerçek bir yerden dokunabiliyor. Tüm bu soruları sorduğumuz ve kendimizi nehrin akışına bıraktığımız anlar için bu yazıyı filmden dingin bir parçayla sonlandırıyorum. 

https://www.youtube.com/watch?v=W32VdXGUnUY

“Yolun sonunda görüşürüz!”

Sinema eleştirmeni Mehmet Açar ve Yönetmen Michael Önder bu yıl 93.’sü düzenlenen Akademi Ödülleri öncesinde Neo Skola için bir araya geldi.

2021 Oscar Adayları ve Tahminleri

https://www.youtube.com/watch?v=-0dcaKvH3TY&feature=emb_title
2021 Oscar Adayları ve Tahminleri
https://www.youtube.com/watch?v=sjPKOMeMZlk
Oscar’ın Hikayesi: Akademi Ödülleri’nin Bilinmeyen Tarihi

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Total
0
Share