Cumaları ofise giden var mı?

image-from-rawpixel-id-3283959-jpeg-1024x683 Cumaları ofise giden var mı?
 

Bu soruyu şu sıralar ABD’de sormak gayet normal. Çünkü hibrit çalışma rutinlerini oluşturan beyaz yakalılar, cuma günlerini ofise gidilmeyecek gün olarak ilan etmiş durumda.

ABD’de 2600 bina için bina güvenlik hizmetleri sağlayıcısı olan Kastle Systems’ın araştırmasına göre, haziran ayında, ofis çalışanlarının cuma günü ofise geliş oranı yüzde 30.

Bu oran pazartesi günleri yüzde 41, haftanın en yoğun günü salı yüzde 50 olarak gerçekleşmiş.

Şirketler bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Kimisi cuma günlerinin bu gayrıresmi durumunu kabullenmiş, kimileriyse direniyor.

Citigroup, cuma günleri için “Zoom’suz” tanımını yapıyor. KPMG, “Kamerasız Cuma” diyor. İşi ilerletip, yaz aylarında, çalışanların cuma günleri saat 15.00’te işten çıkmalarına izin veriyor.

Peki ya buna uymayan şirketler?

Onlar insanları ofise çekmek için çeşitli yöntemler deniyor.

ABD’de İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği danışmanı Julie Schweber, “İşverenler insanların geri dönmesinin daha zor olduğunun farkında, bu yüzden ‘Ne yapabiliriz’ diye soruyorlar” derken buldukları cevapları da aktarıyor: “Cevap temelde şu: Eğer onları doyurursanız, gelirler.” Şirketler bu yüzden ofislerde bedava yemek içeren buluşmalar yaparak söz konusu günlerde ofisi cazip hale getirmeye çalışıyor.

Cuma günlerinin bu ofissiz hali, ofis bölgelerindeki işletmelerin de çalışma şartlarını değiştirmiş. Otoparklar, çalışanlara hizmet veren cafe ve restoranlar iş modellerini gözden geçiriyor. Kimisinde müşteri azalırken, bazı barlarda happy hour başlangıcı öğlen 2’ye çekilmiş durumda. Mekânlar saat 4’te tamamen dolmuş oluyor.

Otoparklardaki durum da benzer. Ülkede 3000’den fazla otopark işleten LAZ Parking, pazartesi ve cuma günleri, otoparkların, hafta ortasına göre yüzde 20 daha az dolduğunu söylüyor.

Society for Human Resource Management CEO’su Johnny Taylor, hangi gün evden çalışmak istediği sorulan çalışanların “Cuma” cevabını verdiğini belirtirken bu davranışın evrensel olduğunun altını çiziyor. Taylor, “Cuma günleri evden çalışma kurumsallaştı, geri dönüş yok” diyor.

Share this content:

Yorum yapın