Chadwick Boseman ve Beyaz Perdeyi Aşan Kültürel Mirası

Chadwick Boseman ve Beyaz Perdeyi Aşan Kültürel Mirası 

2020 yılında kolon kanseriyle olan mücadelesi sonucu yaşamını yitiren Chadwick Boseman’dan bahsetmeden önce, sanatçının kendi hakkındaki sözlerine yer vermek istiyorum. Netflix’te yayınlanan, aktörün ünlü çalışma arkadaşları ve yakınlarının Boseman’ın sıra dışı oyunculuk performansına saygılarını sunduğu, Chadwick Boseman: Portrait of an Artist belgeselinde oyuncunun şu sözlerini duyuyoruz:

“Ben Chadwick Boseman. Ben bir sanatçıyım. İnsanlar bana oyuncu diyor. Kendime aktör demezdim, kendime sanatçı derdim.” 

Boseman, genç bir yaşta yaşamını yitirmesine rağmen, etnik çeşitlilik ve eşitlik konularında cesaret timsali olan tarihi ve kurgusal figürlerle dolu filmografisi ile, gerçekten de sinema tarihinin değerli bir sanatçısı olarak geriye önemli miraslar bıraktı.

Beyaz perdede canlandırdığı karakterlere göz attığımızda, Boseman’ın tarihteki birçok önemli figürün öyküsünü anlattığını görüyoruz. Filmografisinde yer alan; 2013 yapımı 42 filminde modern çağda Amerikan Ulusal Beyzbol Ligi’nde oynayan ilk Afro-Amerikalı beyzbol oyuncusu Jackie Robinson, 2014’te Get On Up filminde James Brown, Marshall filminde ABD Yüksek Mahkemesi’nin ilk siyahi üyesi Thurgood Marshall gibi değerli isimlerin öyküleri Boseman’ın sinema tarihine hediyelerinden yalnızca birkaçı.

Özellikle yer aldığı Black Panther (2018) filmindeki karakteri Kral T’Challa’nın siyahi topluluklar üzerinde yarattığı cesaretlendirici etkisinin, 2020 yılına damga vuran ve Amerika’da yaşanan ırkçı polis müdahaleleri sonucu patlak veren ‘Black Lives Matter’ hareketine katkısı da oldukça konuşuldu.

Bir çoğumuzun aklına Kral T’Challa olarak kazınan Chadwick Boseman’ın, filmin senaryosu ve büyüsüne olan katkısı, filmin yönetmeni Ryan Coogler tarafından birçok kez vurgulanmıştı. Filmdeki en vurucu repliklerden “Beni, ölümün esaretten iyi olduğunu bildikleri için gemilerden atlayan atalarımın yanına, okyanusa gömün.” repliği, Boseman’ın senaryodaki dokunuşlarından yalnızca biriydi. Boseman, aynı zamanda karakteri T’Challa’ya hayat verirken, Batı’nın baskıcı tavrına karşın karakterin lehçesine de özellikle dikkat etti. Filmdeki kurgusal devlet Wakanda’nın resmi dilinin şekillenmesinde önemli bir rol oynayan oyuncu için bu, kurgusal evrendeki en değerli miraslarından biriydi.

1920’li yıllarda sanat mücadelesi veren müzisyenlerin öyküsünün anlatıldığı 2020 yapımı Ma Rainey’s Black Bottom’daki performansıyla Golden Globe, Ekran Oyuncuları Birliği Ödülleri, Gotham Ödülleri, Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri’nden En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü. Oyuncu, etkileyici performansı ile 2021 Oscar Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu kategorisindeki en güçlü adaylardan biri diyebiliriz.

Sinema eleştirmeni Mehmet Açar ve Yönetmen Michael Önder bu yıl 93.’sü düzenlenen Akademi Ödülleri öncesinde Neo Skola için bir araya geldi.

2021 Oscar Adayları ve Tahminleri

https://www.youtube.com/watch?v=-0dcaKvH3TY

Oscar’ın Hikayesi: Akademi Ödülleri’nin Bilinmeyen Tarihi

https://www.youtube.com/watch?v=sjPKOMeMZlk

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Total
0
Share