Brand Purpose (Marka Amacı) Nedir? Neden Gereklidir?

Close up of business woman working laptop while sitting in cozy cafe. Blurred background

Brand Purpose (Marka Amacı) bir markanın ortaya çıkış sebebi, işi yürütme ve karar alma süreçlerine rehberlik eden bir çerçevedir. Yükselişe geçen pazarlama trendlerine göre, her markanın iş dünyasına adım attığı andan itibaren veya sonraki süreçte oluşturması gereken bütüncül bir felsefe olmalıdır. İş dünyasına neden adım attınız? Elbette para kazanmayı ve kar elde etmeyi hepimiz önemsiyoruz. Aksi takdirde çalışanlarımızın maaşlarını ödeyemez, işimiz için gereken yatırımları yapamayız. Ancak, bunun ötesine geçip toplumsal bir soruna çözüm üretmek ve samimi bir marka imajı çizmek de artık son derece önemli. Örneğin, dünyaca ünlü kişisel bakım markası Dove marka amacını “Bütün dünya kadınlarının dış görünüşleriyle olumlu bir ilişki kurmasını sağlamak ve kadınların potansiyellerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak” olarak açıklamıştır. Dove bu amaç çerçevesinde pazarlama stratejilerine yön vermektedir.

Tüketiciler Alışveriş Yaparken Hangi Kriterleri Göz Önünde Bulunduruyor?

Belirli bir amaç doğrultusunda hareket eden ve kar elde etmenin ötesinde topluma katkı sağlayan şirket ve markaların yükselişe geçmesinde tüketicilerin bu yönde talep beyan etmesi etkili oldu. Örneğin, Ceren Sağlam’ın Aksiyona Dönüşen Amaç (ADA) araştırmasında ortaya çıkan bulgulara göre katılımcıların %54’ü markaların hayatlarımızı iyileştirmesi ve kolaylaştırması gerektiğinin altını çizmiştir. Tüketicilerin %37’si markaların Türkiye’deki sorunlara çözüm sunması gerektiğini düşünmektedir. %31’i ise markaların dünyadaki sorunlara çözüm üretmesi gerektiğini düşünmektedir. Her 10 tüketiciden 7’si toplumsal olaylara karşı duyarlı olduğunu düşündüğü markaları desteklemek için bir şey yaptığını belirtmiştir. Tüketicilerden %43’ü markanın yaptıklarından aile ve arkadaşlarına bahsedip, tavsiyelerde bulunurken; %39’u markanın ürünlerini veya hizmetlerini satın alarak markayı desteklemeyi tercih ettiğini ifade etmiştir.

Toplumun %95’i toplumsal olaylara karşı duyarlı olduğunu ve alışveriş yaparken de kendisi gibi duyarlı olan markalara yöneldiğini ifade ediyor. Ankete katılan tüketicilerin %49’u, piyasaya sürülen ürün ve hizmetlerden memnun olsa bile markanın toplumsal konularda duyarlı olmadığını düşündüğü zaman markayı kullanmayı bıraktığını ifade ediyor. Markanızın ortaya çıkış ve büyüme aşamasında spesifik bir “amaç” bulmanız kadar bulduğunuz amaca sadık kalmanız da oldukça önemli. Katılımcıların %84’ü şirketlerin ve markaların söz ve vaatleri konusunda şeffaf olması gerektiğini düşünürken; %78 sadece para kazanma amacıyla hareket edip, toplumun iyiliğini düşünüyormuş gibi yapan markalardan bıktığını ifade ediyor.

Brand Purpose (Marka Amacı) Nasıl Belirlenmeli? 

Marka amacınızı belirlerken kendinize öncelikle hedef kitle bulmalısınız. Reklam stratejinizi kitlenize göre belirlemelisiniz. Örneğin, Apple markası kendine hedef kitle olarak gençleri ve teknoloji meraklılarını seçmiştir. Mercedes-Benz ise kalite ve lüksten vazgeçemeyenlere hitap eder. Hedef kitlenizi seçtikten sonra, kitleniz hakkında araştırma yapmalı ve kitlenizin değer yargılarını öğrenmelisiniz. Kadın cinayetleri (%82), hayvan hakları (%68), gelir adaletsizliği (%61), kadın-erkek eşitliği (%43), kuraklık (%40) gibi konular Türkiye’de en fazla dikkat çeken konu başlıklarıdır. Hedef kitlenizin en fazla hassas olduğu konuyu öğrendikten sonra bu konu bağlamında reklam kampanyaları düzenleyebilir, konuya dikkat çeken sosyal medya paylaşımları yapabilirsiniz. Örneğin, çok uluslu finans şirketi Visa kadın-erkek eşitliğini savunan kararlı duruşuyla beğeni toplamıştır. Visa, “Visa Kadın Futbolunun Yanında, Kızlar Her Alanda Sahada!” kampanyası kapsamında 2022 UEFA Avrupa Kadınlar Futbol Şampiyonası’na sponsor olmuştur.

Katılımcıların %41’i son 1 yıl içerisinde bir markayı tartışmalı bir toplumsal ve politik meseledeki konumunu takdir ettiği için satın aldığını belirtiyor. Gerektiğinde cesur olmalı ve toplumun sinir uçlarına dokunmayı amaçlamalısınız. Unutmayın ki, toplumda herkesi aynı anda memnun edemezsiniz. Her tercih bir vazgeçiş olacaktır. Bazı kesimler sizi eleştirebilir hatta ürünlerinizi veya hizmetlerinizi boykot etme kararı alabilir. Yine de kendi değerlerinizi cesurca sahiplenmeye devam etmelisiniz. Örneğin, Oreo sınırlı sayıda çıkardığı gökkuşağı rengindeki bisküvilerle LGBTQ + haklarına destek verdiğini duyurdu. “Proud Parent” isimli kısa bir video da yayınlayan marka videoyla aile sevgisi, şefkat ve desteğin önemini vurguluyor. Film Jen ve Amy adındaki iki genç kadın arasındaki aşkı, çocuk-ebeveyn ilişkilerini ve özellikle de LGBTQ + topluluğu için bir partneri eve ilk kez getirmenin zorluklarını gösteriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=EpfLklSG2dQ

Neo Skola’yla Daha Fazla Öğrenin! 

Türkiye’nin en kapsamlı “purpose” araştırmasının raporunu ücretsiz indirmeye ve sonuçlarını incelemeye ne dersiniz? Ceren Sağlam’ın Aksiyona Dönüşen Amaç (ADA) araştırmasının sonuçları ve Ahmet Hazım Topçuoğlu’nun paylaştığı, kriz döneminde bile başarıyı yakalayan ve sürdüren global marka amacı örnekleri tek bir raporda toplandı. Kriz döneminde bile başarıya ulaşan markaların sırlarını bulabileceğiniz rapor ücretsiz indirmek için tek yapmanız gereken “neoskola.com/business” sayfasındaki formu doldurmak!

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Total
0
Share